VGM burs başvurusu başladı mı, ne zaman yapılacak 2021 | VGM burs başvuru şartları neler, ne kadar?

Ortaöğrenim ve yükseköğrenim için VGM burs başvuru tarihleri merak ediliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü burs ücreti: Ortaöğrenim için 100,00 TL, yükseköğrenim bursu ise aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir. Peki 2021 yılı VGM burs başvuru şartları neler? VGM burs başvurusu başladı mı? VGM burs başvuru ücreti ne kadar? cevabı haberimizde...

Google Haberlere Abone ol
VGM burs başvurusu başladı mı, ne zaman yapılacak 2021 | VGM burs başvuru şartları neler, ne kadar?
12.10.2021 16:14

2021 yılı Vakıflar Genel Müdürlüğü VGM burs başvurusu ile ilgili detaylar öğrenciler tarafından araştırılıyor. VGM burs başvusu başladı mı, ne zaman başlayacak? sorusu 2021 yılında da yoğun olarak araştırılıyor. İlkokul, lise, üniversite öğrencilerinin yararlanabileceği VGM burs başvurusu ne zaman başlayacak? VGM ortaöğrenim burs başvurusu 15 Ekim tarihinde, yükseköğrenim burs başvurusu ise 1 Kasım’da başlayacak.

VGM BURS BAŞVURUSU NE ZAMAN YAPILACAK? 

Yayınlanan takvime göre, ortaöğrenim burs başvuruları 15 Ekim 2021 tarihinde; yükseköğrenim burs başvuruları ise 01 Kasım 2021'de başlayacak. Ortaöğrenim burs başvuruları 30 Ekim'de, yükseköğrenim bursu başvuruları ise 15 Kasım'da sona erecek.

VGM burs başvurusu

Kurum tarafından yapılan açıklamada, 'Genel Müdürlüğümüzce ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine verilen “Ortaöğrenim Eğitim Yardımları" ile üniversite öğrencilerine verilen “Yükseköğrenim Bursları" ve “Yabancı Uyruklu Öğrenci Yükseköğrenim Bursları” için başvurular 2021 – 2022 eğitim yılında aşağıdaki tarihler arasında www.vgm.gov.tr üzerinden elektronik ortamda alınacaktır.' denildi.

VGM BURS ÜCRETİ NE KADAR? 

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup ortaöğrenim eğitim yardımı aylık 100,00 TL, yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir.

VGM BURSU ALAMAYACAK ÖĞRENCİLER

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

a) Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,

b) Yabancı uyruklu öğrencilere,

c) Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,

ç) Ek süre öğrenim gören öğrencilere,

d) Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,

e) Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere,

f) Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere,

g) Bir önceki eğitim yılında Genel Müdürlük bursundan yararlanmaktayken başarısız olma nedeniyle bursu kesilen öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %10’u kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir.

Yorumlar