Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig'de Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi ile syonu (TFF), Trendyol Süper Lig'in ikinci yarısındaki maçlarda Yarı Otomatik Ofsayt Sistemi'nin (Semi-automated Offside Technology- SAOT) heyecanı artırıyor!

YARI OTOMATİK OFSAYT SİSTEMİ “SAOT” NEDİR?

Yarı otomatik ofsayt sistemi, futboldaki ofsayt pozisyonlarını daha etkili bir şekilde değerlendirmek amacıyla geliştirilen bir teknolojidir. Oyunun doğasına saygı gösterirken, daha net kararlar alınmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır.

NASIL ÇALIŞIR?

Maç sırasında oyuncuların vücutlarındaki 29 farklı nokta eş zamanlı olarak takip edilir. Bu detaylı izleme, ofsayt pozisyonlarının hızlı ve doğru bir şekilde değerlendirilmesine olanak tanır. Stadyuma yerleştirilen 12 özel kamera, oyuncuların bir saniye içinde gerçekleştirdiği 50 farklı hareketi kaydederek sistemin etkinliğini artırır.

Yarı otomatik ofsayt sistemi, maçlardaki tartışmalı anları en aza indirerek, izleyicilere daha adil bir futbol deneyimi sunmayı hedefler. Sistemin uygulanmasıyla birlikte futbolseverler, kararların daha şeffaf ve teknoloji destekli bir zeminde alındığına tanıklık edecek.

Süper Lig'in bu teknolojik atılımı, futbolseverleri daha heyecanlı bir ikinci devreye hazırlıyor!