Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. bölüm fragmanı izle | Hüsamettin Bey ile Osman Kahya yakalanıyor

Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. yeni bölüm fragmanı yayınlandı. Yeni bölümde, Dürrizade Abdullah Efendi’nin fetvası İstanbul’u karıştırırken, Anadolu’da da tedirginliğe neden oluyor. Peki, Hüsamettin Bey ile Osman Kahya kurtulabilecek mi? Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. yeni bölüm fragmanı ve diğer ayrıntılar turkgun.com’da…

Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. bölüm fragmanı izle |  Hüsamettin Bey ile Osman Kahya yakalanıyor
13.04.2020 16:30

TRT1 ekranlarının sevilen dizisi Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. bölümüyle bu akşam ekranlarda olacak. Yeni, bölümde Damat Ferit Paşa ve İngiliz destekli Milli Mücadele karşıtı Anzavur kuvvetleri de güçlü bir şekilde Ankara’ya doğru yürürler. İşte, Ya İstiklal Ya Ölüm 9-10. yeni bölüm fragmanı ve diğer detaylar…

YENİ BÖLÜMDE NELER OLACAK?

Millet Meclisi’ni kurmak için Ankara’ya gelenlerin yaşadığı zorluklar, fikir ayrılıkları ve Meclisi açmak için yaptıkları çabalar anlatılacak. Bölümde ayrıca hükümetin başında olan Damat Ferit Paşa’nın Ankara’da Meclisi açmayı düşünen Milli Mücadele taraftarlarına karşı mücadelesi ile İngilizlerin de desteklediği Kuva-yi İnzibatiye ordusunu kurması yer alacak. Anadolu’da çıkan isyanlar ile Anzavur’un ordusuyla beraber Ankara sınırına kadar olan ilerleyişi ve Meclisin açılmasına mani olmaya çalışan tehditler de işlenen diğer konular olacak.
 
Dürrizade Abdullah Efendi’nin fetvası ve Damat Ferit Paşa Hükümeti’nin bir beyannamesi Takvim-i Vakayi ile diğer İstanbul gazetelerinde yayımlanacak ve İstanbul çalkalanacaktır. Fetva, İngiliz ve Yunan uçaklarıyla Anadolu topraklarına atılırken, Anadolu’nun her tarafına çeşitli vasıtalarla ayrıca yola çıkarılacaktır. Bu durum Milli Mücadeleciler arasında tedirginliğe yol açacaktır.
 
Ankara’da tüm bunlar yaşanırken İstanbul’da da işler iç açıcı değildir. Milli Mücadelenin etkin üyelerinden olan Hüsamettin Bey ile Osman Kahya tutuklanacaktır. Onların tutuklanmasının ardından ise açığa çıkma korkusu yaşayan Topkapılı, Hafız Kemal ve diğerleri de daha dikkatli hareket edeceklerdir. Tutuklanma sürecinde düşman askerleri Hüsamettin’den her ne kadar itiraf almayı deneseler de Hüsamettin davasına ihanet etmeyecektir.
 
İstanbul’un fetvası karşısında zor duruma düşen Ankara’dakiler de yeni bir fetva arayışı içine gireceklerdir. Mustafa Kemal, Rifat Bey ve önemli kişilerden oluşan bir heyetten tam karşı yönde bir fetva isteyecektir. Böylece kendilerine yönelik olan düşmanca düşünceleri olanları kendi taraflarına çekmeye çalışacaklardır.


Tüm bu sorunların yanı sıra Meclisin açılışı için Ankara’ya gelenlerin sayısı artmış ve ihtiyaçlarını karşılamak da bir hayli zorlaşmıştır. Eldeki para da bitince yeni kaynaklar bulmaya çalışan Milli Mücadeleciler birçok arayışın içine girecektir.
 
Anadolu’daki isyanların yanı sıra Damat Ferit Paşa ve İngiliz destekli Milli Mücadele karşıtı Anzavur kuvvetleri de güçlü bir şekilde Ankara’ya doğru yürüyeceklerdir. Hedefleri Mustafa Kemal ve beraberindekilerinin Nisan ayının son haftasında planladıkları Millet Meclisi’nin açılışına mani olmaktır. Beraberindeki kalabalık asker sayısı ve güçlü silahlarla önüne çıkan engellerin hepsini aşan Anzavur, ara ara Milli Mücadele komutanları tarafından yavaşlatılsa da tam manasıyla durdurulamayacak ve Ankara sınırına kadar dayanacaktır.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM 9-10. BÖLÜM FRAGMANI 

SON BÖLÜMDE NELER OLDU?

Heyet-i Temsiliye Başkanı Mustafa Kemal’in çağrısına uyarak yeni bir meclis açmak için Ankara’ya ulaşan mebusların yaşadığı süreç anlatılıyor. Ayrıca istifa eden Salih Hulusi Paşa hükümetinin yerine İngilizler ile iş birliği içinde olan Damat Ferit Paşa hükümetinin kurulması ve planları, Anadolu’ya silahları ulaştıran İstanbul’daki milli mücadele sevdalılarının faaliyetleri ve İhsan Bey’in kurduğu gizli telgraf merkezinde Ankara ile kurdukları irtibat yer alıyor.
 
Milli mücadele için Anadolu’ya silah sevkiyatı yapan Topkapılı Mehmet ve arkadaşları,  kendilerini yakalayan İngiliz askerlerinden, son anda kurtulurlar. Mustafa Kemal’e suikast yapmak için görevlendirilen Mustafa Sagir ise planının bir sonraki aşaması için Ankara’ya geçmek istemektedir ve bunun için de formaliteden bir cemiyet kurar. Milli mücadeleye yardım için geçişleri onaylayan mühür de Hüsamettin Beydedir, fakat Hüsamettin Bey bu duruma biraz tedbirli yanaşmakta ve Mustafa Sagir’in ajan olabileceği konusunda endişeler taşımaktadır.

Salih Hulusi Paşa hükümetinin istifa ettiği haberi ortalığı karıştırmıştır. Yeni hükümeti Damat Ferit Paşa’nın kuracağı söylentisi hızla yayılmaktadır. Bu durum milli mücadele yanlılarını tedirgin ederken, karşıtlarını coşturmakta, tarafsızları ise daha temkinli olmaya ve milli mücadeleye mesafeli durmaya itmektedir. Damat Ferit Paşa hükümetinin başa geçmesi milli mücadele yanlılarını da tedirgin etmiştir, çünkü İngilizleri bir süredir oyalayan Salih Hulusi Paşa’nın aksine Damat Ferit Paşa İngilizler ile iş birliği içindedir. Ferit Paşa, Anadolu’daki milli mücadeleye katılan herkesi isyancı olarak görmektedir. Damat Ferit Paşa bununla kalmayarak kendine yakın gazetecilere milli mücadele yanlıları hakkında yalan haberler yaptırmakta, Şeyhülislam aracılığıyla fetvalar verdirmekte ve Kuva-yi Milliye’ye karşı Kuva-yi İnzibatiye ordusunu kurdurup, Anadolu’da çeşitli isyanlara da açıktan destek vermektedir.
 
Ankara’da yeni açılacak meclis için yola koyulan mebuslar ise hedeflerine ulaşıp Ankara’ya varırlar. Yunus Nadi, Halide Edip, Adnan, Cami, Hüsrev Bey’ler nihayet kendilerini özgür hissedebilecekleri toprağa ayak basmışlar ve mücadelelerine Ankara’da devam ederek Millet Meclisi’ni açmaya biraz daha yaklaşmışlardır.
 

Yorumlar