Kimi insanlar ter atmak için spor yapmayı tercih eder, kimisi de yalan söyleyerek ter atmayı spor hâline getirir. Ancak bu iki seçeneğin dışında istemsiz bir ter atmak vardır ki o da bünyeye bulaşan enfeksiyon sonucu oluşur. İdman yoluyla oluşan ter doğal, yalanı spor hâline getirerek atılan ter psikolojik, hastalık yoluyla atılan ise biyolojiktir.

***

İdman ve hastalık sonucu ter atan insanların vücut ısısı yükselirken, yalan söyleyerek ter atan insanların ise soğuk soğuk terlediği görülür. Bu terlemelerin altında ise derinlerde saklanan ama ortaya çıkmasından endişe duyulan bir bilgi vardır. Bu durumlarda korku, panik, tedirginlik ve heyecan sebep; yalan ve ter ise sonuçtur.

Peki, en tehlikeli olanı hangisidir?

Tabii ki de biyolojik ve psikolojik terlemenin aynı anda olması…

Bunun örneklerine nadir rastlanır ama bizim her gün karşımıza çıkan ve bünyesini saran hastalığı örtbas etmek için yalan söyleyerek terleyen bir belediye başkanı var.

***

Göreve başladığı ilk günden itibaren gösterdiği çeşitli semptomlara ilerleyen zamanlarda yenilerinin de eklenmesiyle bünyede tehlikeli ve ciddi bir durumun olduğu anlaşıldı.

Terörist Selahattin Demirtaş’ın siyasi çizgisini beğendiğini söyleyerek göreve başlamasıyla konsantrasyon bozukluğu ve zihinde bulanıklık belirtileri olduğunu gösterdi.

Yağmurda, selde, depremde görevinin başında olmak yerine tatillerde boy göstermeye başlamasıyla da baş ve kas ağrıları yaşadığı şüpheleri oluşmaya başladı. Görev ve sorumluluğu gereği yanlış zamanda yanlış yerlerde ortaya çıkıyordu.

Dünya markası bir metropolün son yılların en etkili kar yağışına maruz kaldığı ve yolların kapanarak insanların saatlerce arabalarında mahsur kaldığı bir süreçte kendisinin önüne kattığı bir kar küreme aracıyla İngiliz büyükelçiyle balık sofrası kurması da hâlsizlik, yorgunluk ve uyuşukluk belirtisinin oluştuğunu gösterdi.

Beceriksizlikten öte bir durumun ayyuka çıkmasıyla bünyede titreme ve nihayetinde terleme gözlemlenmeye başladı. Adaylık krizi nöbetlerini de tetikleyen bu süreç bünyede acı hassasiyetinin kaybolmasına yol açarak kronik bir sancı hâline geldi. Bu gibi durumlarda acil müdahale edilmediğinde ise organ kayıplarının yaşanması kaçınılmaz olacaktı.

***

Bünyedeki acizliği ve yakalandığı enfeksiyon nedeniyle aşırı terlemenin oluştuğunu gören İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ilk müdahaleyi gerçekleştirerek hayati bir önlem aldı. Bakanlık müfettişlerinin derhâl görevlendirilip yerinde tespit yapılması istendi. Sonuçlarının ise terlemeye mahal verecek kadar ciddi olduğu görüldü. Belediye bünyesini saran terör mikrobu âdeta organ kaybına yol açacak kadar ilerlemişti. Önlem alınmadığı takdirde bir şehrin kaybının bile yaşanması söz konusu olabilirdi. Ancak mevcut Belediye Başkanı bu sağlıklı dokunuş sonrası teşekkür etmek yerine can havliyle karşı saldırıya geçti. İçişleri Bakanlığı ile kol kola vererek bünyeyi saran terör mikrobuyla mücadele etmesi gerekirken, kendisi mikropla kol kola girip Bakanlığa karşı direniş göstermeye başladı.

***

Sağlık çalışanlarına karşı şiddet neyse, ülke güvenliğini tehdit eden mikroplara karşı mücadele eden vazifeli kişilere karşı direnmek de aynı anlama geliyordu.

***

Hasta, kendisini ele geçiren mikrobun pençesinde kıvranmaya devam ederken, tedaviye cevap vermesi ve havale geçirmeden enfeksiyonun temizlenmesi için yetkililer tüm gayreti gösterdi.

***

Enfeksiyon sonucu oluşan terlemeye çare bulunurken, yalanın yaptığı terlemeye tıp bile çaresiz kaldı.

Şıracının şahidi bozacı olurken, yalancının en büyük yoldaşı da mendil oldu.