‘Yan ücret’ uyanıklığı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özel okul ücretlerinde 2022-2023 yılı için uygulanacak zammın, oran olarak %36’yı geçmeyeceğini bildirmişti. Ancak bazı okulların, uyanıklık yaparak yemek, kırtasiye, kıyafet gibi yan ücretlerde %200’ü bulan zamlar uyguladığı ortaya çıktı.

Gündem
Haber Girişi:
Son Güncelleme:
Google Haberlere Abone ol
‘Yan ücret’ uyanıklığı

Tolga Polat / TÜRKGÜN

Vatandaşları fahiş fiyat artışlarına karşı korumak için her alanda ciddi tedbirler almaya başlayan hükümet, bu çerçevede özel okul ücretlerindeki artış tavanını yüzde 36 seviyesiyle sınırlandırmıştı.

Buna göre özel okulların ara sınıflarında okuyan öğrencilerin gelecek eğitim öğretim yılındaki ücret artışı yüzde 36’yı geçemeyecek, isteyen özel okullar, devam eden öğrencilerine bu oranın altında da ücret artışı uygulayabilecekti.

İşi kulpuna uydurmuşlar

Özel Öğretim Kurumları Kanunu’na göre, eğitim ücreti ve yemek, kahvaltı, servis, pansiyon, yatakhane, kitap-kırtasiye, kıyafet, etüt gibi diğer ücretler, kurumlarca her sene belirlenerek ocak ayından itibaren, mayıs ayına kadar olan süreçte ilan ediliyor. Son zamanlarda yüksek enflasyonu bahane gösteren bazı özel okullar, %36 zam seviyesinin üstüne çıkabilmek için, yasayı delmeden yeni yollar keşfetmiş durumda. Gazetemizi arayan Ersoy Aydın isimli vatandaş, çocuğunun okul kaydını yenilemek istediğini, ancak karşısına çıkarılan rakamları görünce çocuğunu devlet okuluna gönderme kararı aldığını belirtti.

Eşinin arandığını ve öğrenci için ‘Kayıt yenilememe’ belgesi istendiğini söyleyen Ersoy Aydın, “Kayıt yenileme ücretini WhatsApp’tan bildirmelerini istedim. Okul müdürü beni arayarak, okula davet etti. Gitmedim. Çünkü orada ne konuşacaklarını biliyordum. İşi kulpuna uydurmuşlar. Diğer velilerden aldığım bilgi de bu yöndeydi” dedi.

Yüzde 230 zam

Ardından, okuldan bir kişinin yine WhatsApp üzerinden kendisiyle iletişime geçtiğini ve fiyatlandırmanın yasal olmayan bir boyutunun bulunmadığını ilettiğini söyleyen Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

Geçen yıl eğitim için ödediğim ücret 18,275 Lira. Bu sene için tavan artış üzerinden %36,73 zam uygulanmış. Yeni ücretin 24,987 Lira olduğu yazılmış. Buraya kadar her şey normal. Ancak devamında yemek ücretlerinin de 10,800 Lira olarak güncellendiği bildirilmiş. Toplamda da 35,787 Lira isteniyor. Geçen sene yemeğe ödediğim ücret 4,725 Lira. Yani yemek ücretlerine %230 civarı bir artış uyguluyorlar. Bunun neresi vicdan? Eğitim ücretine yapamadıkları zammı, yemek ve diğer ücretlerden mi çıkaracaklar?

Çocukların psikolojisi ne olacak?

Çocuğunu yeni eğitim öğretim döneminde aynı okula yazdıramayacağını belirten Ersoy Aydın, “Zamlardan dolayı, çocuklarının eğitim kayıtlarını yenileyemeyen aileler ne yapacak? Şayet okulda veya kendisiyle ilgili bir problem yoksa, bir çocuğun sürekli okul değiştirmesi, eğitim hayatını olumsuz etkilemeyecek mi? İnsanlar birazda vatandaşın yanında olmaya çalışsa ne olur?” diye sordu.

Özel okullarda 2022-2023 yılı okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ücretleri aileleri kara kara düşündürüyor. Okul öncesi 3-4 yaş grubu öğrenim ücretleri yemek, kırtasiye, kıyafet, servis ücretleri olmadan 100 bin TL’yi bulan okullar var. Erken kayıt ücretlerinde uygulanan indirimler ise artık yok.

Okulların ücretleri bulunduğu şehre ve ilçeye göre de değişebiliyor. Birbirinden 25 km uzaklıktaki bir okulda 15 bin lirayı bulan fiyat farklılığı oluşabiliyor. Anadolu’daki okul fiyatları, büyükşehirlere göre çok daha uygun fiyatlarda. Birçok görüşe göre ise bu yıl devlet okullarında, özel okullardan gelen öğrenciler nedeniyle yığılma olacak. Ayrıca yine devlet okullarının kantinlerinde 4 liraya su, tost fiyatlarının ise 15 liraları bulduğu, bu nedenle tavan zamlarının özel okullarda dâhil olmak üzere kıyafet, yemek, kantin gibi yan ücretlerde de uygulanması gerektiği konusunda görüş birliği var.

Yorumlar