Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yapılan açıklamada, "Bahse konu haberlerde geçen, “İngilizlerle gizli antlaşmalar imzalandığı” yönündeki iddialar da doğru değildir. İngiliz yetkililerle müşterek çalışmalar, üye olunan ortak uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla yürütülmektedir. İddia edildiği gibi bir anlaşmanın imzalanması söz konusu değildir." ifadeleri kullanıldı.
İletişim Başkanlığı, sosyal medyada ve bazı basın yayın organlarında paylaşılan "Gümrüklerde kaçakçılık faaliyetlerine göz yumuluyor, casusluk faaliyetlerine izin veriliyor" şeklindeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

DMM'den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan, "Gümrüklerde kaçakçılık faaliyetlerine göz yumuluyor, casusluk faaliyetlerine izin veriliyor" şeklindeki iddialar doğru değildir. Ülkemizde gümrük işlemleriyle ilgili denetimler, yasalar çerçevesinde aralıksız sürdürülmektedir. Bu denetimlerde belirlenen suçlar, savcılığa intikal ettirilmekte ve gereken kararlar da yargı tarafından verilmektedir. Geçtiğimiz günlerde yürütülen çalışmalar sonucunda, usulsüz şekilde işlem yaptığı tespit edilen beşi kamu personeli dokuz şahıs, Cumhuriyet Savcılığının talimatı üzerine gözaltına alınmıştır. Konuyla ilgili detaylı inceleme yürütmek üzere dört Ticaret Müfettişi de görevlendirilmiştir. Ayrıca bahse konu haberlerde geçen, "İngilizlerle gizli antlaşmalar imzalandığı" yönündeki iddialar da doğru değildir. İngiliz yetkililerle müşterek çalışmalar, üye olunan ortak uluslararası kuruluşlar vasıtasıyla yürütülmektedir. İddia edildiği gibi bir anlaşmanın imzalanması söz konusu değildir."

G H54 D Df Ws A A D C67

Kaynak: Haber Merkezi