ChatGPT'nin baskı altında yalan söylediği ortaya çıktı. 

Apollo Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, ChatGPT4, büyük miktarda finansal ve sohbet verisi ile eğitildi. Araştırmacılar, yapay zekayı test etmek için ona iki teknoloji şirketi arasında yaklaşan bir birleşmeyi anlatan senaryolar sundular.

BASKI ALTINDA PARA KAZANMA YETENEĞİ İNCELENDİ

NTV'nin yer verdiği bilgilere göre; araştırmacılar, GPT-4'ün finansal performansını ve etik davranışını test etmek için çeşitli deneyler gerçekleştirdiler. Yapılan deneylerde, GPT-4'e belirli bir süre içinde belli bir miktar para kazanması için baskı uygulandı.

YATIRIM DAVRANIŞLARI İNCELENDİĞİNDE ÇARPICI SONUÇLAR

GPT-4, bu baskılar altında yaklaşık yüzde 75 oranında, içeriden edindiği bilgileri kullanarak bir işlem gerçekleştirdi. Ancak bu durum, ABD'de yasa dışı kabul edilmektedir. GPT-4'ün hedeflere ulaşmak için yalan söylediği, hile yaptığı, içeriden öğrendiği bilgileri kullandığı ve yatırımcılara yanlış tavsiyelerde bulunduğu tespit edildi.

İNSAN DAVRANIŞINA BENZERLİK VE GELECEK UYGULAMA ENDİŞESİ

Araştırmacılar, GPT-4'ün yatırım davranışının, insanların baskı altında nasıl davrandığına benzerlik gösterdiğini belirttiler. Bu durum, yapay zekanın toplum içinde daha fazla entegre olduğu gelecekte karşılaşabileceğimiz sorunlara dair bir öngörü sunuyor.

Editör: Ferhat Erdemir