Yargı hiç kimseden emir alamaz

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, ''Yargı hiçbir yerden ve hiçbir kimseden emir almaz. Yargının emir alacağı tek yer; Anayasa ve kanunlardır. Yargı, hiçbir ideolojinin, şu ya da bu grubun değil, sadece hukukun emri altındadır” dedi.

Google Haberlere Abone ol
Yargı hiç kimseden emir alamaz
11.01.2020 08:40

KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, gazetemizin Ankara temsilcisi Kadir Yıldız ile bir süre sohbet etti.

ADALET Bakanı Gül, Ankara Hakimevi’nde gazete ve televizyonların Ankara temsilcileriyle bir araya gelerek geride bıraktığımız 2019 yılını değerlendirdi ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Hatay’ın İskenderun ilçesinde 19 yaşındaki Berfin Özek’in yüzüne asit dökerek sağ gözünü kaybetmesine ve yüzünün bir bölümünün yanmasına neden olan Casim Ozan Çeltik’e verilen hapis cezasına ilişkin soru üzerine Gül, olayın herkesi derinden üzdüğünü, Özek’in o halinin herkesin içini yaraladığını söyledi. Kanunların toplumun sorunlarını çözmek için çıkarılan temel metinler olduğunu kaydeden Gül, “Cumhurbaşkanı’mızın hassasiyeti, bu konudaki o olayın ya da buna benzer olaylara karşı en insani, en vicdani bir tepkinin ortaya konması insanların ortak beklentisi. O anlamda Cumhurbaşkanı’mızın söylediği bunlara yönelik genel ifadeler” dedi.

‘YARGI, SİYASİ VEYA DEĞİL DİYE AYRIM YAPMAZ’

FETÖ’nün “siyasi ayağı”na yönelik soruşturma yapılıp yapılmadığına ilişkin soru üzerine Gül, “Yargı, siyasi veya değil diye ayrım yapmaz. Gereğini yapar ve yapmaktadır. Hiçbir yargı mercii buna gözünü kapatamaz. FETÖ ile mücadelede asla rehavete düşmeden çalışma yapmak gerekiyor. Ucu nereye gidiyorsa sonuna kadar gidecek bir mücadele ve yaklaşım perspektifini ortaya koymak gerekmektedir. FETÖ üyeliği anlamında bir suç teşkil eden eylemleri olan kim varsa, kimsenin bu konuda bağışıklığı yoktur. Herkes, nerede, hangi kurumda olursa olsun, hangi ayağı olursa olsun elbette yargı ve ilgili tüm kurumlar bunu tespit edip bu mücadeleyi vermektedir” dedi.

‘HEPSİNİ TEMİZLEDİK’ DİYE BİR YAKLAŞIMA SAHİP OLAMAYIZ’

Gül, FETÖ ile iltisaklı hakimlerle ilgili çalışmaların sürdüğünü, dün de Hakimler ve Savcılar Kurulunun gündeminde bu konunun olduğunu bildirerek, “Bu hafta da çalışmalar devam edecek. ‘Hepsini temizledik, kimse kalmadı’ diye bir yaklaşıma sahip olamayız. Bu konuda Hakimler ve Savcılar Kurulu titizlikle çalışmasını sürdürüyor” diye konuştu. MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut hakkında Ankara Barosu tarafından başlatılan disiplin soruşturmasının sorulması üzerine Gül, “Baronun soruşturması kabul edilemez. Yücel Bulut, değerli bir hukukçu ve milletvekilidir. Yargı bu konuda hassasiyet gösterirken, tüm kurumların da elbette aynı hassasiyeti göstermesi lazım. İnsanların lekelenmesi asla kabul edilir bir durum değil” ifadelerini kullandı.

MHP’NİN SUNDUĞU ŞARTLI CEZA İNDİRİMİ

Gül, MHP’nin sunduğu şartlı ceza indirimine ilişkin çalışma olup olmadığına yönelik soru üzerine hem AK Parti grubunun, hem yönetiminin, hem de Adalet Bakanlığının bu konu üzerinde çalıştığını kaydetti. Gül, “Bu konu tüm yönleriyle masaya yatırılması gerekir. Ama kanun nasıl şekillenir, bu Meclisin, özellikle AK Parti grubunun vereceği kararla ortaya çıkacaktır” dedi.

ÖMÜR BOYU NAFAKA EZİYET

SÜRESİZ nafakaya ilişkin soru üzerine Gül, “Nafakayla ilgili ciddi mağduriyetlerin yaşandığı bizlere de iletilen bir konu. Ömür boyu nafaka hususu bir taraf için gerçekten eziyet. Eğer hali vakti yerindeyse kadın da ödüyor. Kadın, erkek diye de bakmamak lazım. Bununla ilgili çalışmalar yapıldı, öneriler de getirildi. Birçok alternatif olabilir. Ülkelere baktığımızda belli süreleri olanlar var. Hakimin takdirine bırakılan yerler de var. Hakim tarafların durumuna göre kendi karar verebiliyor. Bunların hangisi mümkün, ne şekilde olabilir, bu Meclisin takdirinde olacak bir konu. Ama bunu çözerken aldığı 300-400 lirayla hayatını sürdüren kadının nafakasının elinden alınması da ayrıca yeni bir mağduriyet yaratabilir. Dolayısıyla bu adımı atarken yeni mağduriyetler oluşmasına izin verilmemesi gerekir” diye konuştu. Wikipedia’nın ne zaman açılacağı sorusu üzerine Gül, Anayasa Mahkemesinin Wikipedia kararının gerekçesinin henüz yayınlanmadığını belirterek, “Elbette Anayasa Mahkemesi’nin kararı bağlayıcıdır. Anayasa Mahkemesinin kararı elbette hem idare, hem mahkeme tüm ilgilileri bağlayan bir süreçtir. O uygulanacak bir konudur” ifadelerini kullandı. 

 

Yorumlar