Houston merkezli havacılık ve uzay şirketi Intuitive Machines tarafından inşa edilen Ay'a iniş aracı Odysseus, perşembe günü erken saatlerde Florida'dan fırlatıldı.

Şirketin Odysseus olarak adlandırılan Nova-C iniş aracı, NASA'nın Cape Canaveral'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden saat 06:00'dan kısa bir süre sonra havalandı.

Euronews Türkçe'nin haberine göre daha önce çarşamba sabahı yapılması planlanan fırlatma, iniş aracının itiş sisteminde kullanılan sıvı metanda tespit edilen ısınma sorunu nedeniyle 24 saat ertelenmişti.

Her ne kadar özel sektöre ait bir misyon olarak kabul edilse de, NASA'nın Ay'a astronot gönderme planından önce Ay ortamı hakkında veri toplamak üzere tasarlanmış NASA'ya ait altı farklı yük taşıyor.

Planlara göre Intuitive Machines şirketinin Nova-C aracı yaklaşık bir haftalık uçuşun ardından 22 Şubat'ta Ay'ın güney kutbu yakınlarındaki Malapert A kraterine iniş yapacak.Başarılı olması halinde uçuş, 1972'deki son Apollo mürettebatlı Ay görevinden bu yana bir ABD uzay aracı tarafından Ay yüzeyine yapılan ilk kontrollü iniş olacak.

Bu aynı zamanda, NASA'nın Artemis ay programı kapsamında Ay yüzeyine yapılan ilk yolculuk olacak.

Nova-C gibi küçük iniş araçları Ay'ın yeryüzünü, kaynaklarını ve potansiyel tehlikelerini yakından inceleyecek araçlar taşımayı hedefliyor.

Odysseus ise Ay'ın yüzeyiyle hava etkileşimleri, radyasyon, hassas iniş teknolojileri ve navigasyon konularına odaklanacak.

NASA geçtiğimiz ay Artemis'in ilk mürettebatlı Ay inişi için hedeflediği tarihi 2025'ten 2026'nın sonlarına ertelediğini açıklarken, Çin 2030'u hedeflediğini duyurdu.

Kaynak: CNN Türk