Yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos'u kıskandıracak kadar zengindi! İşte yeryüzünün en zengin insanı

Yeryüzünün gördüğü en zengin insan olarak bilinen Mali İmparatoru Mansa Musa, bugün 2-3 trilyon dolar arasına tekabül eden servetiyle dünyanın en zengin insanı olma unvanını halen bırakmış değil. Uzmanlar, Musa'nın bugün yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos gibi isimleri bile geride bırakacağını ifade ediyor. İşte Mali İmparatoru Musa hakkında bilinenler...

Yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos'u kıskandıracak kadar zengindi! İşte yeryüzünün en zengin insanı - Sayfa 1

Dünyanın en zengin insanları hem servetleri hem de yaşamlarıyla her daim merak edilmiştir. Bloomberg'in düzenli olarak güncellediği listeye göre günümüzde özellikle yeni nesil teknoloji firmasına sahip isimler, listede birinciliği bırakmıyor.


Yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos'u kıskandıracak kadar zengindi! İşte yeryüzünün en zengin insanı - Sayfa 2

Ancak yeryüzünün gördüğü en zengin insan yüzyıllardır bu unvanı kimselere bırakmadı. Bu isim 14. yüzyılda tarih sahnesine çıkan Mali İmapratorluğu'nun başındaki Mansa Kankan Musa.


Yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos'u kıskandıracak kadar zengindi! İşte yeryüzünün en zengin insanı - Sayfa 3

Musa, Batı Afrika'da oldukça geniş bir alanın hükümdarıydı. Bugünün parası ile 2-3 trilyon dolarlık bir servete sahipti. Ölümünün üzerinden yüzyıllar geçmesine rağmen bugün yaşasaydı bu servetle Bill Gates ve Jeff Bezos gibi isimleri de geride bırakacaktı.


Yaşasaydı Bill Gates ve Jeff Bezos'u kıskandıracak kadar zengindi! İşte yeryüzünün en zengin insanı - Sayfa 4

Musa, cesur bir savaşçı ve iyi bir ticaret insanı olarak biliniyordu. Ülkenin zenginliği ise zengin tuz ve altın rezervlerinden kaynaklanıyordu. Ülkede bulunan tüm madenleri değerlendirdiği için halk olan "Madenlerin Efendisi Musa" diyordu.