Kabinenin yeni üyeleri görevlerini eski bakanlardan devralarak mesaiye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bakanlar ile bugün bir araya gelecek.

YENİ DÖNEMİN YOL HARİTASI

İlk kabine toplantısında ekonomi ve terörle mücadele başta olmak üzere yeni dönemin yol haritası ele alınacak.

MASADAKİ DİĞER KONULAR

Ayrıca taşerona kadro, deprem bölgesi konutlarının yanı sıra seçim vaadi olarak açıklanan ev hanımlarına emeklilik, gençlere vergisiz telefon ve faizsiz evlilik kredisi gibi konuların da masada olacağı düşünülüyor.

DÜNYAYA MESAJ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının ilk kabinesinde milli güvenlikten sorumlu bakanlarda önemli bir değişikliğe gitti. MİT Başkanı Hakan Fidan’ı Dışişleri Bakanlığına atayarak dünyaya önemli bir mesaj verdi. Milli Savunma Bakanlığına 2018 yılından beri orduyu yöneten Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’i getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, MİT Başkanlığına ise, en güvendiği isimlerden Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ı atadı.

MECLİS’TE GÜNDEM YOĞUN

Öte yandan TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ve 17 kabine üyesi yemin edecek, TBMM Başkanı seçimi yapılacak.

Milletvekillerinin yemin töreniyle 28’inci Dönem 1’inci Yasama Yılı çalışmalarına başlayan Meclis, bu hafta da mesaisini sürdürecek.

BAKANLAR YEMİN EDECEK

Genel Kurul, 7 Haziran Çarşamba günü saat 14.00’te toplanacak. TBMM Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz ve 17 kabine üyesi yemin edecek.

MECLİS BAŞKANI SEÇİMİ

TBMM Başkanlığı için gösterilecek adaylar, 6 Haziran Salı günü saat 24.00’e kadar Geçici Başkanlık Divanı’na bildirilecek. Genel Kurulda, 7 Haziran Çarşamba günü Meclisin 30. Başkanı için seçim yapılacak. Başkan seçimi gizli oyla yapılacak. İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (400 oy) ve üçüncü oylamada üye tamsayısının salt çoğunluğu (301 oy) aranacak. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak. Dördüncü oylamada en fazla oy alan üye Başkan seçilecek.

Editör: Ferhat Erdemir