Yeni salgın ortaya çıktı! 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı

Kara mantar hastalığı yayılıyor. Hindistan'da 200'den fazla kişinin ölümüne yol açan siyah mantar enfeksiyonu, Mısır'dan sonra Irak'ta da görüldü. İnsan vücuduna genellikle nefes ve deri yoluyla giren mantar beş farklı kara mantar hastalığı türüne yol açıyor. Enfeksyonun belirtileri mantarın vücudun neresinde büyüdüğüne göre değişiyor.

Yeni salgın ortaya çıktı! 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı - Sayfa 1

Hindistan’da ülkeyi kasıp kavuran “kara mantar” salgını ortaya çıktı. Yaklaşık 10 bin kişinin enfekte olduğu siyah mantar hastalığı Hindistan ve Mısır'dan sonra Irak'ta da görüldü. Sinüsler, beyin ve ciğerleri etkileyebilen "kara mantar" enfeksiyonu, özellikle diyabet hastalarında ölüme yol açıyor.

Yeni salgın ortaya çıktı! 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı - Sayfa 2

Doktorlar, Kovid tedavisinde kullanılan stereoidlerle bağlantısı olduğunu söylüyor. Özellikle diyabet hastaları risk grubunda görülüyor. Belirtileri ve ortaya çıkışıyla ilgili kesin bir bilgi verilmeyen siyah mantar, henüz Türkiye'de görülmedi.

Yeni salgın ortaya çıktı! 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı - Sayfa 3

KARA MANTAR (MUKORMİKOZ) NEDİR?
Tıbbi ismiyle ‘Mukormikoz’, Kara Mantar hastalığı çok nadir görülen bir enfeksiyondur. Genellikle toprakta, bitkilerde, gübrede ve çürüyen meyve ve sebzelerde bulunan mucor küfüne maruz kalmaktan kaynaklanır. Sinüsleri, beyni ve akciğerleri etkileyen Kara Mantar, kanser hastaları veya HIV/AIDS'li kişiler gibi diyabetik veya bağışıklık sistemi ciddi şekilde zayıflamış kişilerde yaşamı tehdit edebilir.

Yeni salgın ortaya çıktı! 200'den fazla kişinin ölümüne yol açtı - Sayfa 4

KARA MANTAR HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELERDİR?
Hindistanlı doktorlar, ülkenin yedi günlük vaka oranında yeni bir rekora imza atıldığını bildirdi.