Yeni Zelanda başbakanına ölüm tehditi

Yeni Zelanda'daki iki camiye düzenlenen terör saldırısına karşı sergilediği tavırla dünyada büyük takdir toplayan Başbakan Jacinda Ardern aşırı sağ ve İslam karşıtı sosyal medya hesapları tarafından ölümle tehdit edildi.

Yeni Zelanda başbakanına ölüm tehditi
22.03.2019 13:48

Yeni Zelanda'da 51 kişinin yaşamını yitirdiği cami saldırılarının ardından hem siyasi kararlılığı hem de sergilediği birleştirici tavırla takdir toplayan Başbakan Jacinda Ardern'in sosyal medyadan ölüm tehditleri aldığı ortaya çıktı. İlk tehdit iki gün önce İslam karşıtı ve ‘beyaz ırkın üstünlüğünü' savunan nefret söylemi ile dolu bir Twitter hesabından geldi. Bir silah fotoğrafının da eklendiği mesajda, Ardern'i hedef alan "Sırada sen varsın" ifadesi paylaşıldı.

"Bir Sonraki Sen Olacaksın"

Bir diğer mesajda ise Ardern ile Yeni Zelanda polisi etiketlendi, aynı fotoğraf eşliğinde "Bir sonraki sen olacaksın" ifadeleri kullanıldı.

Polis Sözcüsünden Açıklama

Bu mesajların bugün itibariyle kaldırıldığı duyuruldu. Polis sözcüsü, New Zealand Herald'a yaptığı açıklamada, "Meseleden haberdarız ve soruşturuyoruz" dedi.

Christchurch'teki saldırıların faili olan 28 yaşındaki Avustralya doğumlu Brenton Tarrant da aşırı sağ ve ırkçı görüşleri savunuyordu.

Yorumlar