Vicdanı Olan İnsan Buna Sessiz Kalamaz!

Tam da 18 Mart tarihine günler kala Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı bir saldırı gerçekleşti. İlk bakışta her ne kadar terör saldırısı gibi gözükse de gerek zamanlaması gerek detayları dikkate alındığında aslında Türklere karşi büyük mesajlar içerdiği ortadadır. Bu yüzden bu olayı perde arkasıyla beraber değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Vicdanı Olan İnsan Buna Sessiz Kalamaz!
Editör Ahmet İğdişli 15.03.2019 22:33
Bu Eylem Türk Milletine Asırlık Bir Mesajdır. Vicdanı Olan İnsan Buna Sessiz Kalamaz!

 

Türkler tarih sahnesine çıktıkları günden beri hakim oldukları topraklarda her zaman barış ve güven tesis etmiştir. Hatta farklı inanışlara sahip milletler kendi inanışlarından olan yöneticiler yerine Türklerin yönetimini tercih etmişlerdir. Ancak Türkler bağımsızlıklarına el uzatıldığında ve zalimlik söz konusu olduğunda savaştan geri durmamıştır.

Çanakkale Savaşları sırasında Anzak askerleri binlerce kilometre uzaklara hiç tanımadığı bir millet ile zorla savaşa sokulduğunda Türk askerinin hoşgörüsünü ve mertliğini görmüştür. Savaş alanında tanıştıkları Türk askerleri belki de ölene kadar akıllarından çikmadi. Türklerden savaş sırasında gördükleri muameleyi torunlarına bile anlatmışlar ki bugün 25 Nisan günü Anzak Günü olarak kutlandığında Çanakkale binlerce kilometre öteden torunları gelir ve atalarının savaştığı yeri görürler. O günlerde de Çanakkale halkının misafirperverliği her yıl bu sayının artmasına yol açar. Türkler düşman bile olsa iyilik edecek kadar alçakgönüllü bir millettir.

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Uzak diyarlardan evlatlarını harbe gönderen analar! Gözyaşlarınızı dindiriniz. Evlatlarınız bizim bağrımızdadır. Huzur içindedirler ve rahat uyuyacaklardır.

Onlar bu topraklarda canlarını verdikten sonra, artık bizim evlatlarımız olmuşlardır.” sözlerinde bunun en güzel örnegini görebiliriz.

Bugün iki Türk camisine saldıran failin silahı hepimizin gündemine bomba gibi düştü. Silahın üzerinde kullanılan “Türk yiyici” ifadesi ve Haçlı Seferlerinin popüler söylemlerinden “Tanrı bunu istedi.” İfadesi bu saldırının aslında örgütlü ve ince düşünülmüş olduğunu ortaya koyar. Bununla birlikte 1. Kosova Savaşi’nda Osmanlı Devleti’ne büyük emekleri geçen 1. Murat’ı öldüren Miloş Obiliç ismi yazması da bu hain saldırının Türklere karşi nasıl bir mesaj olduğunu ortaya koyuyor. Tarihte Türkler hiçbir zaman böyle hain bir saldırının altında kalmadı. Türk milleti bu mesajı görecek ve gereken cevap neyse en haklı şekilde adilce, tüm dünyaya örnek olarak, yüceliğini bir kez daha gösterecektir:

“Kürşat gibi ok çikti yayından

Türkler geliyor korkun yarından;

Gelseniz de acunun dört bir yanından

Kılıçlar çikti artık kınından!

 

Ne Sırp ne Haçlı kuramaz pusu

Nice oyunlar bozdu Türk ulusu

Şimdi başlasın onların kabusu

Viyana’da başladı Türk’ün korkusu!”

18 Mart Çanakkale Zaferinin yıldönümü yaklaştığı bir sırada yapılan bu saldırıyı Türk milleti hiçbir zaman unutmayacaktır. Dünyanın neresinde olursa olsun milletimize karşi yapılan her saldırıda biri gider, bini gelir; al kınalı koçlar gibi ama hiçbir zulüm cezasız kalmaz. İslamiyet’i kabul ettiği günden beri sancaktarlığını yapan ve dünyanın birçok yerine yayılmasını sağlayan Türkler bu sınavdan da başarıyla çikacaktir. Her yan tuzakla dolu olsa da biz yiğit kalacağız ve inadına türküler söylemeye devam edeceğiz. Başimızı eğmeden bağıracağız türkümüzü dağlara taşlara. Bizim en büyük insanlığı gösterdiğimiz Anzak milletinden bir insanın üstelik suç oranının bu denli az olduğu bir ülkede bu tarz mesajlar içeren bir saldırının yapılmış olması aslında her şeyi ortaya seriyor. Ben bir öncelikle bir vicdanı olan bir insan, daha sonra bir Türk ve Müslüman olarak yapılan bu saldırıyı kınıyorum. Her Türk vatandaşinın da bu konuda tepkisini dile getirerek tek yürek olmasını diliyorum:

“Uyandı yine ansızın bir gece Kürşat

Şahlandı bozkırda şanlı yağız at.

Türkmen Bey’i ardına kattı koca milleti

Acun orda durdukça yeneceğiz zilleti!

 

Sessiz kalmaz bu kez Türkler bu sese

İnsan olan zulmü duyurur herkese

Tek yürek olup birlikte el ele

Kapılacağız Kosova’da esen o yele!”

 

Anıl Kaleş, 2019

Yorumlar