Milli Güvenlik Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Beştepe'de toplandı.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı, saat 16.30'da başladı.

Yılın ilk Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında ana gündem maddesi terörle mücadele olacak. Yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren terör örgütlerine karşı yapılan mücadelede atılan adımlar detaylı bir şekilde ele alınacak.

İstanbul'da 13 Ocak tarihinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısında alınan kararlar, MGK toplantısının ana gündem maddesi olacak. Toplantıda, özellikle "Güney sınırları boyunca bir 'teröristan' kurulmasına kesinlikle izin verilmeyecek" açıklaması dikkat çekmişti.

MİT BAŞKANI KALIN'IN IRAK ZİYARETİ

Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı İbrahim Kalın, Irak'a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kalın, Irak Cumhurbaşkanı Abdüllatif Reşid, Irak Başbakanı Muhammed Şiya Es-Sudani, Şii ve Sünni gruplar ile Türkmenlerin temsilcileri ile bir araya geldi. Görüşmelerde terörle mücadele ve ortak çalışma olanakları konuşuldu. Kalın'ın gerçekleştirdiği ziyaret ve yansımalarının da toplantıda değerlendirilmesi bekleniyor.

İSRAİL'İN GAZZE'DEKİ KATLİAMI

İsrail'in Gazze'de sürdürdüğü insanlık dışı saldırılar ile bölgeye etkileri ve çatışmanın yayılma riski de toplantının önemli başlıklarından.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın da katıldığı Filistin konulu toplantının çıktıları gözden geçirilecek.

MGK'da, Kızıldeniz'de yaşanan son gelişmeler ile Rusya-Ukrayna savaşının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Editör: Elif Bilir