Basketbol milli takımımız Belçika’yı iyi oyunla farklı yenince Sırbistan maçı bizim için dönüm noktası haline geldi. Barcelona Sertaç ve Kaliniç’e izin vermedi. Anadolu Efes de Micic’e. Bu durum maç öncesi hem polemik yarattı hem de deplasmandaki havayı daha zorlu hale getirdi. Sonuçta iki takım önemli oyunculardan yoksun kaldı. Hem savunma hem hücum ribaundunda rakamlar bizim daha fazla etkilendiğimizi gösterdi. Sırbistan basketbol ekolu olarak bizden üstün. Bizden uzunlar. Oyuncuları her pozisyonu oynuyor. Micic yok. Asist sayılarına bakıyoruz 20’ye 10 üstünler. 2.13’lük Rıstiç, tepeden dörtte dört üçlük atabiliyor.

Milli takım maça iyi başladı. Sırpların Wilbekin’e top değil nefes aldırmadığı anlarda Kenan hem top getirdi hem skor üretti. Guduriç üzerinden başta Onuralp ile potaya gidip istediğimizi bulduk. Kenan, Metecan ve Sadık’ın faul sayısı artınca doğru, iyi oynayan beşten vazgeçmek zorunda kaldık. Buna karşın rakibimiz hem oyunu sertleştirdi hem tribün desteğini aldı. Ev sahibi avantajıyla daha çok faul aldı. Topu ve skoru daha çok paylaştı. Kötü başlayan Guduriç, atmaya attırmaya başladı. Dobric, Lucic, Mitroviç devreye girdi. Ama bizi yıkan Rıstic’in tepe üçlükleri oldu.

Sırbistan, birkaç kere farkı açıp maçı koparma noktasına getirse de milliler buna izin vermedi. Wilbekin müthiş bir ikinci yarıyla, Onuralp’e eşlik etti. Üçlüklerle takımı ayakta tutan Wilbekin 5/5 serbest atıştan sonra iki atışı kaçırdı. Sırbistan bitime 12 saniye kala top kaybetti. Moladan dönen millilerde top Wilbekin’in elindeydi ama Sırplar iyi savundu. Wilbekin çözüm bulamayınca topu adeta potaya fırlattı. İyi oynadığımız, maçı küçük bir detayla kaybettik.

Son hücumda bu sene çok daha iyi atan kaptan Melih sahada olmalı mıydı? Şut atabilen oyuncu çok olsaydı Wilbekin sıkışır mıydı? Her türlü senaryo tartışılır. Gerçek ve can acıtıcı olan yine kaybettik.

İlk yazdıklarımız, iki ülke arasındaki fark aslında. Biz yabancılarla dolu kulüp takımlarının başarılarıyla mutlu olup sorunları halı altına süpürüyoruz. Onuralp dün takımın en iyilerindendi. Yiğitcan en kritik anda müthiş blok yaptı. Anadolu Efes bencinde maç izliyorlardı. Şimdi ikisi de milli takım için sahada. İki genci Anadolu Efes’te oynatmayan da milli takımda onlara bel bağlayan da Ergin Ataman. Yetiştirmek, gençleri oynatmak, BGL dışında da ön açmak, çocukları basketbol mu eğitim mi açmazından kurtarmak gerek. Başkan Hidayet Türkoğlu, “Türk basketbolu için bu zamana kadar hiçbir şey yapılmamış” gibi boş demeç vermek yerine bunlarla uğraşmalı.