Meral Akşener’in kurduğu İP isimli partinin kuruluşundan bu yana parti içinde istifa eden hangi milletvekili, hangi il başkanı, hangi kurucu üye, hangi belediye başkanı varsa Meral Akşener’in PKK’nın siyasi uzantısı HDP’ye yakın durmasını ve terörist Demirtaş’a sahip çıkmasını ifade etmiştir. Dün yerel seçimlerde nasıl HDP ile ittifak yapıp CHP’ye Belediye Başkanlıkları kazandırmada rolünü oynadıysa, bugün de HDP ile bir olup Kemal Kılıçdaroğlu’nu Cumhurbaşkanı seçimlerinde destekleme noktasında rolünü oynamaktadır.

Meral Akşener MHP’den ihraç edilip gittiği günden bu yana, CHP’nin HD(P)KK ilişkisine dair hep susan, ittifaklarda rolünü oynayan ve ara sıra da kendi tribünlerine oynayıp bu ilişkide gaz alan olmuştur.

Ama ne yaparsa yapsın mızrak çuvala sığmamaktadır.

Bırakın bizlerin Meral Akşener’in partisinin HDP-PKK-Demirtaş ilişkisine dair yaptığı eleştirileri, dediğim gibi kendi partisinden istifa eden yöneticiler bile bu konuda en ağır eleştirileri yapmıştır.

Sonradan siyasi menfaatleri için dönse de İP Milletvekili İsmail Koncuk istifa ettiğinde ne demişti: Akşener ve ekibi seçimleri kazanmak için PKK talebine bile evet der.

Meral Akşener gerçeği budur. Yerel seçimlerde HDP ile birlikte desteklediği Ekrem İmamoğlu’nu, Mansur Yavaş’ı, Zeydan Karalar’ı, Vahap Seçer’i, Muhittin Böcek’i, Tunç Soyer’i siyasi ve kişisel menfaatleri için bir an olsun boş bırakmamıştır. Onlarla cıvık cıvık pozları da delilidir. Bu belediyelerden CHP’lilerden fazla ihale, kadro alan Meral Akşener’in kadrosudur. O yüzden HD(P)KK ile yol yürümüş, aynı yerde toplanmışlar Meral Akşener’in umurunda olmaz.

CHP’li Barış Yarkadaş “Şimdi siz HDP’li seçmenin yerel seçimde oyunu alacaksınız, HDP’li seçmenlerin katkısıyla seçilen büyükşehir belediye başkanlıklarının dağıttığı dairelerin daire başkanları olacaksınız, genel müdürleri olacaksınız, yakın çevreniz büyükşehir belediyelerinden ihale alacak. Tek tek biliyorum bana söyletmesinler. Beni konuşturmasınlar” dediğinde kuyruklarını sıkıştırıp sus-pus olmuşlardı.

Bugün ise masadan kalkma rolleri oynadığı ve tekrar döndüğü 6+HDP masasında “HDP ile istediğiniz gibi görüşün, anlaşın” mealinde bir duruşa geçerek yine siyasi menfaatleri için Kemal Kılıçdaroğlu’nun etrafında birleşmişlerdir.

Meral Akşener bir gün olsun “HD(P)KK neden CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu, CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu neden HD(P)KK’yı istiyor hep?” diye soru yöneltmemiştir. Çünkü onun böyle bir derdi yoktur. Hayatında beş parti kapısı görmüş, hiçbir ideolojisi, davası olmamış biri için bu gibi hallerin bir önemi de yoktur. O yoluna bakıyor.

Meral Akşener’in HDP ile iş tutma haline partisi içinde yine tepki gösterenler vardır. Koray Aydın ve Müsavat Dervişoğlu gibiler HDP birlikteliğine susarken parti içinde CHP-HDP-İP birlikteliğine en ağır tepkiyi İP Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu vermiştir:

“Cumhurbaşkanlığı makamının HDP gölgesinde kalmasını makbul bulmuyorum.”

*HDP, Kılıçdaroğlu lehine aday çıkarmayacağını açıkladı. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. Ben dedim, defalarca dedim.”

“HDP, Türk demokrasisinin şantajcısına dönüşmüştür. “

“ Biz bölücüleri dinlemeyiz, çocuklarımızın katilini dinlemeyiz. HDP’nin yetkililerini Türk devletine katil derken görüyorum, çok diyorlar. Devlete katil derken gösterdiğiniz cüretkârlığı bir kere PKK’ya katil derken gösteremediniz.”

Bu ve benzeri sözler bizim yıllardan beri sürekli ifade ettiğimiz sözlerdir.

Yavuz Ağıralioğlu “Ben kendi adıma bu vebale ortak olmayacağım” diyerek bu sürece destek olmayacağını duyurdu. Meral Akşener de HDP ile aynı noktada Kemal Kılıçdaroğlu’nu desteklediğinin tepki çektiğini bildiği için, billboardlara daha ziyade kendisinin Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş ile olan fotoğraflı afişini koyduruyor. Sanki onlar çok iyi bir halt?

“Ajans izin verirse HDP ile görüşürüm” diyen Mansur Yavaş ve “HDP’lilerin başımın üzerinde yeri var. Onlara layık olmaya çalışıyorum” diyen Ekrem İmamoğlu sanki HDP oylarıyla seçilmedi? Bize “Yalan söylüyorsun” diyecek embesil varsa, onlara Ekrem İmamoğlu’nun seçim kampanya danışmanı Necati Özkan’ın “Ekrem İmamoğlu CHP’nin %98 oyunu alırken, HDP’nin %100 oyunu aldı” sözünü hatırlatırım.

Kemal Kılıçdaroğlu PKK’nın, FETÖ’nün desteklediği adaydır. Meral Akşener de yerel seçimlerden sonra yine yancı olarak rolünü oynamaktadır. Kendi milletvekili Yavuz Ağıralioğlu bile bunun farkında konuşmalar yapıyorsa, Meral Akşener hikayelerini bize anlatmasın…