YKS 2. ek tercihi başladı mı ÖSYM duyurdu | 2021 YKS 2. tercihler ne zaman yapılacak belli mi?

YKS 2. ek tercih başladı mı ne zaman? sorusu bugün cevap buldu. ÖSYM Başkanı Halis Aygün YKS 2. ek tercih işlemleri için tarih verdi. YKS barajında bu sene bir değişiklik yapıldı ve 140 puan üzeri alan adaylar tercih yapabilecekler. YKS'de 140 puan alanlar ne zaman tercih yapacak? Peki YKS 2. tercihler için puanlar belli mi, açıklandı mı? İşte YKS ikinci tercihleri hakkında detaylar...

Google Haberlere Abone ol
YKS 2. ek tercihi başladı mı ÖSYM duyurdu | 2021 YKS 2. tercihler ne zaman yapılacak belli mi?
13.10.2021 17:27

YKS ek tercih sonuçları geçtiğimiz günlerde açıklandı ve üniversiteyi kazanan adaylar kayıtlarını gerçekleştirdiler. Bu gelişmenin ardından YKS 2. ek tercihler için heyecanlı bekleyiş başlamıştı. YKS 2. ek tercihi ne zaman yapılacak, başladı mı? sorularına yoğun olarak cevap aranıyordu. ÖSYM YKS 2. ek tercihi tarihi hakkında son dakika açıklaması yaptı. İşte YKS 2. ek tercihi hakkında detaylar...

YKS 2. EK TERCİH EKRANI

YKS 2.EK TERCİHLER NE ZAMAN, AÇIKLANDI MI?

Merakla beklenen YKS 2.ek tercih tarihleri açıklandı. ÖSYM Başkanı Prof.Dr.Halis Aygün, YKS 2.ek yerleştirme işlemlerinin 14-18 Ekim 2021 tarihlerinde olacağını paylaştı. 

ÖSYM Başkanı Halis Aygün, 'Değerli adaylarımız, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirme tercih işlemlerini yarın başlatacağız. Tercihlerinizi 14-18 Ekim tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfamızdan ve ÖSYM AİS mobil uygulamamızdan yapabilirsiniz. Yapacağınız tercihlerin şimdiden hayırlı olmasını dilerim.' dedi.

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEDE KİMLER TERCİH YAPABİLECEKTİR? 

2021 YKS İkinci Ek Yerleştirmede; merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleşmeyen adaylar ile TYT puanı 140-150 aralığında olan adaylar ve AYT/YDT puanı 170-180 aralığında olan adaylar tercih yapabileceklerdir. Ayrıca, özel yetenek sınavı sonucu ile bir yükseköğretim programına kayıt yaptıran adaylar da İkinci Ek Yerleştirmede tercih yapabileceklerdir.

2021-YKS merkezi yerleştirme ve ek yerleştirmede ÖSYM tarafından bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede tercih yapamayacaklardır.

2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede kullanılmak üzere yerleştirme puanı hesaplanan adaylar,

yks ikinci tercih2021-YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEDE BAŞARI SIRASI ŞARTI OLAN PROGRAMLARI TERCİH EDEBİLECEKLER Mİ?

2021-YKS sonuçlarına göre SAY, SÖZ, EA ve DİL puan türlerinde sınav puanı 170-180 aralığında olup ilgili yerleştirme puanı hesaplanan adaylardan Y-SAY, Y-SÖZ ve Y-EA puanı hesaplanan adaylar, gereken başarı sırası koşulunu sağlayamadıkları için başarı sırası koşulu olan programları tercih edemeyeceklerdir. Y-DİL puanı hesaplanan tüm adaylar ise DİL puan türünde başarı sırası koşulunu sağladıkları için öğretmenlik programlarını tercih edebileceklerdir.

YKS İKİNCİ EK YERLEŞTİRMEDE EN KÜÇÜK PUAN ŞARTI OLACAK MI? 

Evet. 2021-YKS İkinci Ek Yerleştirmede;

a) Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan bazılarının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3'teki ön lisans programları ile Tablo 4'teki lisans programlarını, ilgili programın puan türünde programın en küçük puanına eşit veya daha büyük yerleştirme puanına sahip olan adaylar,

Yorumlar