YKS ek tercih yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı? YKS 2. ek tercih başvuru tarih ne zaman belli oldu

YKS 2.tercih kılavuzu yayımlandı mı? ÖSYM Başkanlığı son dakika açıklaması yaptı. YKS ilk tercihlerde yerleşemeyen adaylar YKS ek tercih tarihini merak ediyordu. 2021-YKS ek yerleştirme kılavuzu öğrenme ekranı habermizde. YKS ilk yerleştirmenin ardından boş kontenjanlar için adaylar 2.tercih zamanını bekliyorlardı. ÖSYM tarafından YKS ek tercih başvuru tarihi de açıklandı.

Google Haberlere Abone ol
YKS ek tercih yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı? YKS 2. ek tercih başvuru tarih ne zaman belli oldu
17.09.2021 15:08

YKS ek yerleştirme ne zaman? sorusu son günlerde yoğun olarak araştırılıyordu. ÖSYM tarafından YKS ek tercih kılavızu hakkında açıklama yapıldı. Ayrıca YKS ek tercih başvuru tarihi de belli oldu. YKS sınavının ardından ilk tercihte yerleşenler üniversite kaydını tamamladı. Bu yıla özel olmak üzere 140 puan alanlar da YKS ek tercih başvurusu yapabilecek. Bu sebeple 140 puan alanlar YKS ek tercihi ne zaman? sorusuna cevap arıyor...

YKS EK TERCİH KILAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN? 

YKS ek tercihleri hakkında ÖSYM son dakika açıklamasında bulundu: 2021-YKS Ek yerleştirme başvuruları 20-23 Eylül arasında alınacak.

YKS EK TERCİHLER KILAVUZU YAYINLANDI MI?

YKS adayları 2021-YKS Ek Yerleştirme Kılavuzu yayımlandı. YKS ek tercihleri 20-23 Eylül 2021 tarihleri arasında http://ais.osym.gov.tr sayfasından ve ÖSYM AİS mobil uygulamasından yapılacak.

yks ek tercih

YKS 140 PUAN ALANLAR NE ZAMAN TERCİH YAPACAKLAR? 

ÖSYM Başkanı Aygün, "2021-YKS sonuçlarına göre yapılan genel (ilk) yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar için herhangi bir yükseköğretim programına yerleşemeyen adaylara yönelik bu sene iki 'Ek Yerleştirme' yapılacak. 1'inci Ek Yerleştirme aşamasında genel yerleştirmede olduğu gibi Temel Yeterlilik Testi (TYT) için 150, Alan Yeterlilik Testi (AYT)/ Yabancı Dil Testi (YDT) için 180 baraj puanı uygulaması geçerli olacak.1'inci Ek Yerleştirmeye, TYT puanı en az 150, AYT/YDT puanı en az 180 olan adaylar başvuru yapabilecek. 1'inci Ek Yerleştirme sonunda belli olacak boş kontenjanlar için Yükseköğretim Kurulu'nun almış olduğu karara göre bu seneye özel 'ikinci ek yerleştirme' yapılacak. 2'nci Ek Yerleştirme aşamasında, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylar 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylar 4 yıllık lisans programlarını tercih edebilecek" ifadelerini kullandı.

YKS EK TERCİH ÜCRETLİ Mİ, NE KADAR?

Geçtiğimiz yıl YKS ek tercihleri için 20 TL ödeniyordu. ÖSYM'nin e-İşlemler sayfasından yatırılan bu ücretin bu yıl da aynı aralıkta olması bekleniyor. Ancak kesin rakam henüz belli değil. ÖSYM, YKS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandığında bu ücret ve detayları kılavuzda yer alıyor.

Yorumlar