YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? Üniversite ikinci tercihler boş kontenjanları neler?

2020 YKS yerleştirme sonuçlarının ardından ek tercihler için ÖSYM’ye çevrilmiş durumda. İlk tercihlerde üniversiteye yerleşemeyen adaylar üniversite ikinci tercihler de boş kontenjanların neler olduğunu merak ediyor. Peki, YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? İşte detaylar…

Google Haberlere Abone ol
YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? Üniversite ikinci tercihler boş kontenjanları neler?
10.09.2020 12:10

Üniversite ikinci tercihler boş kontenjanlar, ek tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından açıklanacak. Ek yerleştirmeler ise, üniversiteye yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerini tamamlamasının ardından ÖSYM’nin açıklama yapması ile başlayacak. Bir üniversiteye yerleşmek için YKS ek tercihleri heyecanla bekleyen öğrencilerin merak ettiği konuları ve boş kontenjanlara dair bilgileri haberimizde bir araya getirdik…

NE KADAR KONTENJAN VAR? 

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, 838 bin 221 kontenjanın 781 bin 165'ine yerleştirme yapıldı, 57 bin 56'sı boş kaldı.

Rapora göre, dolululuk oranları devlet, vakıf ve KKTC'deki üniversitelerde, ayrıca lisans, ön lisans, örgün ve açıköğretim programlarında, önemli kabul edilecek düzeyde arttı.

YKS Yerleştirme Raporu'na göre, devlet üniversitelerindeki doluluk oranı yüzde 95,77, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 85,75 oldu.

YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Üniversiteye yerleşemeyen adaylar için üniversite ek tercih kılavuzunun yayınlanmasının ardından, üniversite boş kontenjanları ilan edilecek.

Üniversiteye yerleşemeyen öğrenciler ek tercih dönemini bekliyor. YKS ek yerleştirme için tercih tarihleri henüz duyurulmadı. Ancak üniversite kayıtlarının tamamlanması ardından üniversite ek yerleştirme sürecinin başlaması bekleniyor.

2019 yılında YKS yerleştirme sonuçları 6 Ağustos’ta açıklanmış, ek tercihler ise 5-11 Eylül 2019 tarihlerine kadar devam etmişti.

2020 YKS ek yerleştirmelerinin de eylül ayı içerisinde başlaması bekleniyor. Adaylar, YKS ek yerleştirme kılavuzuna göre tercihte bulunabilecek. Konuyla ilgili gelişmeler geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

KİMLER YKS EK TERCİHİ YAPABİLİR? 

Geçtiğimiz yıl yayımlanan YKS ek tercih kılavuzunda yer alan bilgiler şu şekilde:

2019-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2019-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

2019-YKS'de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

 

Yorumlar