Hem bedene hem zihne hem de ruha iyi gelebilecek her türlü aktivite için çeşitli araştırmalar ve denemeler yapılmıştır. Bunların sonucunda çok eski zamanlarda ortaya çıkan yoga kavramı günümüzde farklı çeşitleri ile de göz önünde olan modern bir spor olmuştur. Hem zihni hem de bedeni rahatlatmasıyla ünlenen yoga sporunu her yaştan ve her cinsiyetten kişinin yapması mümkündür. Özellikle zihnin boşaltılması ve bedenin daha güçlü bir hale gelebilmesi için geliştirilen teknik ve yöntemler ile yoga yapmak oldukça pratik ve kolaydır. Bu faydalardan yola çıkarak yogaya başlamak için nedenler pek çok farklı şekilde sıralanabilir.

Yoga-3

Neden Yoga Yapmalıyız?

Yoga yapmak için pek çok farklı bahane vardır. Özellikle zihni geliştirmesi ve aydınlatması amacı ile çeşitli meditasyon figürleri yoga sayesinde uygulanabilir. Hem bedenin rahatlaması hem de bu esnada meditasyon yapılarak zihni ferahlaması için yoga oldukça pratik bir çözümdür. Aşağıdaki yogaya başlamak için nedenler kısmına göz atarak kendiniz için bir motivasyon oluşturabilirsiniz.

·         Yoga yaparak bedeninizin daha güçlü ve fit olmasını sağlayabilirsiniz.

·         Yoga sayesinde hızlanan metabolizmanız ile kendinizi daha sağlıklı ve bağışıklığınızı daha güçlü hissedebilirsiniz.

·         Esneyerek tüm omurgalar yoga sayesinde yaşlanmayı geciktirecek etkiyi gösterir.

·         Depresyon ve stres durumlarında yoga yaparak kendinizi rahatlatabilir ve bu durumdan bir an önce kurtulabilirsiniz.

Yoga yapmak için nedenler arasında kendinizi motive edebilecek bir sebep seçerek kısa içerisinde siz de yoga yapmaya başlayabilirsiniz.

Yogaya Nereden Başlanır?

Yogaya başlamak için öncelikle karar vermek ve ardından bu işi bilen birinden destek almak gereklidir. Özellikle vücudun tüm bölgelerinin çalıştırıldığı ve omurgaların esnetildiği figürlerin profesyonel bir kişi tarafından öğretilmesi sağlık açısından daha uygun olmaktadır. Dilerseniz yogaya başlamak için yoga felsefesini ve mantığını anlatan bir kitap veya ansiklopedi de edinebilirsiniz. Bu sayede hem mantığını kavrayabilir hem de figürleri ince ayrıntılarını öğrenerek kendi bedeninizde çok daha rahat bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Yogaya başlamak için nedenler bulan kişiler bir süre sonra kendilerini daha iyi hissettiklerinin farkına varırlar. Özellikle sırt ve bel ağrılarının yoga sayesinde geçtiği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Bunun yanı sıra herhangi bir işteki motivasyonunuzu ve hayatı olan bakış açınızı daha pozitif bir çerçeveye sığdırmak isterseniz yoganın meditasyon kısmıyla daha geniş çaplı ilgilenebilirsiniz. Vücut, zihin, psikoloji ve hayata bakış açınızda zaman içerisinde fark edeceğinizi olumlu gelişmeler, doğru teknik ve yöntemlerle güzel bir başlangıç yaptığınızın da ispatı gibi olacak.

O yüzden henüz başında, tıpkı emeklemeyi öğrenir gibi felsefesini anlamaya çalışmak ve daha basit, daha kolay hareketle ve tekniklerle başlangıç yapmakta fayda var.

Her Gün Yoga Yapılırsa Ne Olur?

Yogaya başlamak için nedenler bulduktan sonra sıra bu işi iyice öğrenmeye kalıyor. Kendinizi gün geçtikçe daha çok geliştirir ve pratikleriniz arttıkça vücudunuzun daha çok esnediğini görebilirsiniz. Elbette her gün yoga yapılması vücudun daha hızlı gelişmesi için önemlidir ancak gün aşırı yoga yapmaktansa araya birkaç gün aralık konması fazla büyük bir kayıp sağlamaz. Bu nedenle eğer haftada en az 3 kere yoga yapabiliyorsanız bedeniniz ve zihniniz için yeterli dopamin salgısını elde edersin. Her gün yapmaya kıyasla daha geç kas kütlesi oluşturacak olsanız dahi her gün yapmaz zorunluluğu bulunmamaktadır. Uygun şartlar yani; zinde bir vücut ve sakin bir ortam yoga için en temel iki temel gereksinim. Bunları karşılayabildiğiniz günün her saati, uygun olan her yerde meditasyon veya yoga sizler için daha kolay ve daha istekli bir hal alacak.

Yoganın Psikolojiye Etkileri Nelerdir?

Yoga yapan kişilerin merakla deneyimledikleri ve sonucunda kendilerini mutlu hissettikleri bir diğer etki ise yoganın esnetmesi olarak nitelendirilir. Özellikle kadın ve erkeklerin stresi dönemlerde yaptıkları yogalar sayesinde kendilerini daha pozitif ve güçlü hissettikleri ortaya konmuştur. Yorganın psikolojiye etkileri yadsınamaz kadar çok denilebilir. Özellikle yoga sayesinde kendinize kişisel vakit ayırdığınız için daha pozitif ve enerjik olmanız tetiklenir. Bu da günlük yaşamınızdaki sağlığınıza ve ruhunuza iyi gelecek etkiler oluşturur. Siz de kendinizi çok daha iyi hissetmek ve sağlıklı yaşamak istiyorsanız yoga sporuna kısa süre içerisinde başlayarak gelişiminizi kendi gözlerinizle görebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi