Çok tempolu maç tra fiğinin içinde nefes nefese giden Fenerbahçe’de, teknik direktör Jorge Jesus’un şaşırtan rotasyonlarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Portekizli teknik adamın sürekli dinamik tuttuğu oyuncular, kimin oynayıp oynamadığı, kiminle oynayıp oynamadıklarından bağımsız, hocalarının o maçla ilgili söylediklerini yerine getiriyorlar.

Hedef ve algı hep aynı. Önde oyna. Baskı yap. Çabuk oyna. Şut at. Kaptırma, kaptırırsan hemen geri al. Hemen geri alamıyorsan, geri koş. Bir de asla vazgeçme.

İstanbulspor, yeni hocası Fatih Tekke ile sahadaydı. Süper Lig deneyimi çok az, ancak camiayı iyi tanıyan genç hoca, Osman Zeki Korkmaz’ın takımından çok küçük değişikliklerle çıktı sahaya. Hazırlanacak çok zamanı yoktu. Yine de maç oynanmadan kazanılmaz ya da kaybedilmez düşüncesi ile oynatmaya çalıştı takımını… Oyun dengede giderken, gereksiz bir hareket sonrasında penaltı şansı yakaladı Fenerbahçe… Batshuayi de işi bitirdi.

Aslında maçı, Rennes sonrasında Altay Bayındır’a sahip çıkıp tüm futbolcularına ‘arkanızdayım’ mesajı vererek kazandı Jesus. Söylediklerini yapmadıkları zaman en sert tepkiyi verdiği ancak, dış etkilerden koruduğu futbolculara rahatlık verdi. “Biz ne istersek o” özgüveni ile oynayan futbolcular da gereğini yaparak kazandı. İstanbulspor’un ofsayt taktiğini bozan savunma arkası pasları da Kiev maçı öncesinde bir ufak uyarı oldu.