Youtube sosyal medya platformu, 2007 yılından itibaren sunduğu hizmetlerle dünyanın tüm ülkelerindeki insanlara ulaşmıştır. Youtube kanal hesaplarını oluşturan kullanıcılara çeşitli servis hizmetleri üzerinden para kazandırıyor. 

Youtube shorts para kazanma hizmetleri, 1 Şubat 2023 tarihinden itibaren başlanacaktır. İçerik üreticilere, shorts programı üzerinden yapacakları video yayınlarında istenilen şartları karşıladıklarında para kazanabilecektir. İş ortağı programı olarak sunuluyor ve hizmet sözleşmelerini kabul eden kullanıcılar, işlem adımlarını takip ederek video paylaşımları yapabilecektir.

Youtube Shorts Nedir?

Youtube shorts youtube platformunda kullanılan kısa video uygulamasıdır. Kısa videolar olarak tanımlanıyor ve videolara müzik ekleme gibi işlemler yapılabiliyor. Youtube platformu, kullanıcılarına videoların hızlarında ayarlama yaparak süresini kısaltmalarını ve reklam içeriği alarak, youtube izlenme sayısı oluşturarak para kazanmalarını sağlıyor. 

Tüm youtube kullanıcıları shorts programını kullanabiliyor. Youtube hesabına giriş yapanlar, shorts ikonunu seçerek uygulamayı kullanmaya başlayabiliyor. Video içerik üretme işlemleri için belirli kurallar belirliyor ve herkesin para kazanabilecek işlemler yapmasını sağlıyor.

Youtube Shorts Nasıl Kullanılır?

Popüler olarak kullanılan sosyal medya platformlarında kullanılan kısa videolar, youtube kullanıcılarının shorts programını daha kolay kullanmalarını sağlıyor. Youtube uygulamasına giriş yapan tüm kullanıcıların, işlem yapabileceği özelliktir. 

Youtube platformunu açan kullanıcılar, shorts ikonunu tıklıyor, ardından 15 ikonunu da tıklayarak 60 saniyeye kadar video çekimleri yapabiliyor. Video çekimleri yapıldıktan sonra ayar seçenekleri kullanılıyor ve düzenlenen videolar yayınlanmaya başlanıyor. Kısa videoların izlenme sayısı ve süresi belirlenen orana ulaştığında kullanıcı hesabına para yüklemesi yapılıyor.

Youtube Shorts İçerik Yükleme

Youtube platformunda videolarını oluşturanlar, shorts içerik yükleme işlemlerini farklı yöntemlerle yapabiliyor. İçerik yükleme işlemleri için uygulanan adımlar şunlardır:

* Mobil cihazdan youtube girişi yapmak,
* Shorts altında yer alan kısa video oluştur (+) butonuna tıklanır,
* Videonun en az 15 saniye olması için 15 saniye seçeneği seçilir ve 60 saniye olması sağlanır,
* Shorts kamerası açılır,
* Ekranda kırmızı düğmeye basılır,
* Kayıt sonrası ileri tuşu ile ön izleme yapabilir ve tekrar ileri tuşu ile eklemeler yapmaya başlayabilirsiniz.
Kayıt işlemlerinden sonra hız bölümünü seçerek videoyu hızlandırabilir ya da yavaşlatabilirsiniz. Yayınlanacak video için kitle seçimi yapılır. En son yükle butonu tıklanarak içerik yükleme işlemi tamamlanır.

Youtube Shorts Özellikleri

Youtube platformunun kısa videolar uygulaması olan shorts için belirlenen özellikler şunlardır:

* Dikey formatta videolar paylaşılır,
* Uygulamanın amacı, eğlence, müzik ve bilgidir,
* Videolar için youtube kütüphanesinde yer alan telifsiz şarkılar arasından seçim yapılabilir,
* Video hız ayarı yapılabilir,
* Videoya alt yazı ekleyebilir, filtreler uygulayabilirsiniz,
* Video birleştirme yapılabilir,
Shorts uygulamasının tüm özelliklerini öğrenenler, video içeriklerini ürettikten ve gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra yükleyerek yayınlamaya başlayabiliyor. Yüklenen videolar, izlenme oranına ulaştığında kullanıcıya para kazandırıyor.

Alacağımı zekata sayabilir miyim? Alacağın zekâtı olur mu? Alacağımı zekata sayabilir miyim? Alacağın zekâtı olur mu?

Youtube Shorts Para Kazanma Şartları

Youtube geliştirmiş olduğu uygulamalar için işlem şartlarının neler olduğunu paylaşıyor. Shorts videoları ile para kazanabilmek için gerekli şartları oluşturmuştur. Shorts ile para kazanabilmek için kullanıcı hesabının en az bin aboneye ulaşması, videoların 90 gün içerisinde en az 10 milyon görüntülenme sayısına sahip olması gerekiyor. 

Shorts içerik üreticileri, yükledikleri videolara reklam içerikleri alarak para kazanma yöntemlerini kullanabiliyor. İş ortağı programı uygulamasını kullanmaya başlayanlar, youtube izlenme oranlarını artırarak kazanacakları para miktarını da artırabiliyor.

Hangi Videolar Kabul Ediliyor?

Youtube platformu tarafından kullanıma sokulan shorts programı, dikey formatta videolar kabul ediyor. En fazla 60 saniye uzunluğunda olan videolara izin veriyor ve kullanıcılar, hızlandırma ayarlarını kullanarak video uzunluğunu ayarlayabiliyor. Shorts uygulama ekranında yer alan 15 saniye seçeneği seçilmediğinde, kayıtların 15 saniyeye kadar yapılmasını sağlıyor. 15 saniye seçeneğini seçenler 60 saniyeye kadar süre ayarlaması yapabiliyor. Kısa videolar olarak tanımlanan bu bölüme yüklenen videolar kısa formatlı videolardır.

Youtube Shorts Nasıl Para Kazanılır?

Youtube tarafından belirlenen kriterlere uyanlar, videolar üzerinden para kazanabiliyor. Shorts programı ile para kazanmak isteyenler, youtube abone sayısını ve izlenme oranını belirlenen alt sınır üzerinde olması gerekiyor.

İzleme sayısı sınırını geçenler, başvurularını yaptıktan sonra yükledikleri videolardan önemli miktarlarda para kazanmaya başlıyor. Video içeriklerinin yayın yasalarına uygun olması ve youtube kriterlerini karşılıyor olması, para kazanılması için yeterli kabul ediliyor. youtube abone satın al işlemi yaparak abone sayınızı artırabilirsiniz.

Youtube Shorts Video Uzunluğu Ne Kadar?

Shorts kelimesinin Türkçe karşılığı kısa demektir. Youtube platformunda kısa videolar uygulaması olarak sunuluyor. Shorts bölümüne yüklenen videolar için 15 saniye ile 60 saniye arası uzunluk ayarı yapılıyor. Video içerikleri en fazla 60 saniye uzunlukta olabiliyor ve yüklenebilmesi için bu uzunluk kriterine uygun olmalıdır. Daha fazla videonun yayınlanabilmesi ve yeni içeriklerin üretilebilmesi için 60 saniye uzunluğuna dikkat ediliyor.

Youtube Shorts İçerik Nedir?

Youtube her yaştaki insanlara hitap eden ve videoların izlenmesini sağlayan sosyal paylaşım platformudur. Shorts içerik, gençlere hitap eden kısa video içerikleri olarak tanımlanıyor. Dikey formatta ve en fazla 60 saniye uzunluğunda olan kısa videolar, short içerikleridir. Kısa videolar manasına gelen short içeriklerin kullanılması, Temmuz 2021 tarihinde başlanmıştır. Para kazanma işlemleri için geliştirilen uygulaması ise 1 Şubat 2023 tarihinde kullanılmaya başlanacaktır.

Youtube Shorts Video Formatı Ne?

Youtube video paylaşımları için kullanılacak format özellikleri belirleniyor. Shorts için mikro içerikli, 60 saniyeye kadar olabilen dikey video formatı kullanılıyor. Youtube platformunda video içerikleri oluşturulabiliyor ve kaydedilebiliyor. 

Uygulamaların sağladığı seçeneklerle gerekli düzenleme yapabiliyor. Shorts ile videolara metin, alt yazı, müzik ekleyebilir ve paylaşabiliyorsunuz. Kısa videoların düzenlemek ve paylaşmak daha kolaydır. Video formatı sayesinde izlenme sınırı aşılarak para kazanılabiliyor.

Youtube Shorts Videolarına Reklam Alınır Mı?

Youtube iş ortağı programı kapsamında para kazanmak için içerik üretimi yapan kullanıcılar, shorts videolarında para kazanabilmek için reklam alabiliyor. Shorts reklam geliri paylaşımı yaptığı için kullanıcılara daha fazla kazandırma seçenekleri sunuyor. Uygulama üzerinden video içerik yüklemesi yapılırken, para kazanma seçeneği olarak reklam türleri seçilebiliyor ve video yayınlarına ekleniyor. Videoları izleyenlere gösterilen reklam içerikleri de belirli oranda görüntülendiğinde kazanç getirmeye başlıyor.

Youtube Shorts İle Para Kazanmak İçin Neler Yapılır?

Youtube’un yeni para kazanma uygulaması olan shorts ile para kazanabilmek için formata uygun video yüklenmelidir. Para kazanmaya başlamak için 1 yıl içerisinde kanal abone sayısının 1000 ve 4000 saat izlenme süresine ulaşmak gerekiyor. Short için belirlenen kriterlere göre 90 gün içerisinde 10 milyon görüntülemeye yakalayan kısa videolar para kazandırmaya başlayacaktır.

İzlenme Sayısının Para Kazanmaya Katkısı

Youtube videolarının izlenme sayısının artması, birçok avantajın elde edilmesini sağlıyor. youtubemarket.net sitesinin hizmetleri sayesinde videoları için izlenme satın alanlar, kanal tanıtımlarını, hesaplarının güçlenmesini ve izlenme kriterleri karşılanarak para kazanılmaya başlanıyor. Short videolarınız için izlenme sayısını youtube izlenme satın al yaparak etkileşim oranını artırabilirsiniz.

Youtube Etkileşimlerini Artırma

Youtube hesaplarında etkileşim oranı yüksek olduğunda, platform algoritması, hesabın güvenli olduğunu algılıyor, hesabı büyütüyor ve gösterim oranını artırıyor. Shorts içerikleri yüklendikten sonra üst sıralarda yer alan ve etkileşimi fazla olan hesaplarda para kazanmaya kısa sürede başlanıyor.

Youtube Kanal Hesapları

Youtube kanal hesabını oluşturmuş olan kullanıcılar, shorts programı üzerinden videolarına müzik ve yazı ekleyerek paylaşabiliyor. Para kazanma işlemleri için youtube tarafından sunulan sözleşme içeriklerinin kabul edilmesi gerekiyor. Shorts şartları yerine getirildiğinde video yükleme ve paylaşım işlemlerini yapabiliyor.