YSK: KHK'lı başkanlar mazbata alamayacak

Yüksek Seçim Kurulu, KHK'lı başkanlara mazbata verilmemesine karar verdi, mazbatayı yarışı ikinci bitren isimler alacak. KHK, gerekçesiyle başkanlığı iptal edilen ilçe belediye başkan sayısı şimdilik 4 olarak biliniyor. Buna göre Diyarbakır’ın Bağlar ilçesi ve Van’ın Tuşba, Edremit ve Çaldıran ilçelerinde belediye başkan adayları değişiyor.

Google Haberlere Abone ol
YSK: KHK'lı başkanlar mazbata alamayacak
11.04.2019 09:24

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine karar verdi.

Bazı ilçelerde seçimi kazanan adayların KHK ile meslekten ihraç edilmeleri nedeniyle YSK'ye itirazda bulunulmuştu.

Bu kişilere mazbata verilip verilmediğiyle ilgili il seçim kurullarına başvuran YSK, KHK ile ihraç edilen adaylara mazbata verilmemesini kararlaştırdı.

Kurulun bu kararı, ilgili kanun ve KHK'de yer alan "Bu şekilde görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz" hükmü gereğince aldığı öğrenildi.

Bağlar Belediye Başkanlığı seçiminde önde çıkan HDP'li Zeyyat Ceylan, öğretmen olarak görev yaparken çıkarılan KHK ile ihraç edilmişti. Yine Van Tuşba’da seçimi önde tamamlayan Yılmaz Berki, Edremit’te Gülcan Kaçmaz Sayyiğit ve Çaldıran’da Leyla Atsak’ın KHK ile ihraç edildiği ortaya çıktı.

KARARIN NEDENİ BELLİ OLDU

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK), Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilen adaylara mazbata verilmemesine ilişkin kararının gerekçesi belli oldu.
     
         YSK'nin bu kararı, ilgili kanun ve KHK'de yer alan "Bu şekilde görevine son verilenler bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemez, kamu, kurum ve kuruluşlarında görev alamaz" hükmü gereğince aldığı öğrenildi. Kararda, Danıştay 8. Dairesinin 2017'de aldığı, "KHK ile ihraçedilenlerin belediye meclis üyeliğinin düşürülmesine" ilişkin kararı ile benzer
 gerekçelere yer verildiği belirtildi.     
         "KHK ile ihraç edilen ve belediye başkanı seçilenlere mazbatalarının verilmemesi" kararının oy birliğiyle, kararın "ikinci sırada kazanan adaya  mazbata verilmesi" bölümünün ise oy çokluğuyla alındığı öğrenildi. Çoğunluk görüşüne katılmayan 4 üyenin bu yerlerde seçimin yenilenmesi gerektiğini savunduğu kaydedildi.

Yorumlar