Yüksek emekli maaşı almak mümkün! 1997-98-99 primleri neden önemli? Formüller tek tek sıralandı...

Emekli olmak için gün sayanların bu detaylara dikkat etmesi gerekiyor. Yüksek emekli maaşı nasıl alınır? İşte yüksek emekli maaşı alma formülleri....

Yüksek emekli maaşı almak mümkün! 1997-98-99 primleri neden önemli? Formüller tek tek sıralandı... - Sayfa 1

Yüksek emekli maaşı almak mümkün. 1996-1997-1998-1999 primleri neden önemli? sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. Emekli maaşı miktarının belirlenmesi çalışma süresi ve prime esas kazançla birlikte dilekçe tarihine göre de değişebiliyor. Halı hazırda çalıştığınız yerde maaşın altında prim yatırılıyorsa ileride alacağınız maaş yatan prime göre belirlenirken, bu nedenle maaş düşük olabiliyor. İşte, yüksek maaş almanın formülleri...

Yüksek emekli maaşı almak mümkün! 1997-98-99 primleri neden önemli? Formüller tek tek sıralandı... - Sayfa 2

Emeklilikte geliri artırmak için çalışırken planlama yapmak gerekiyor. Emekli aylığını yükseltecek en kolay çözüm Sosyal Güvenlik Kurumu'na bildirilen prime esas kazanç tutarının yükseltilmesi. Aylık bağlama oranı sigortalının yaşlılık, malullük, ölüm sigortalarında toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için yüzde 2 uygulanıyor.

Yüksek emekli maaşı almak mümkün! 1997-98-99 primleri neden önemli? Formüller tek tek sıralandı... - Sayfa 3

Uzun yıllar çalışmak değil prime esas kazancın yüksek olması aylığı artırır. İkinci iş için sigorta primi ödeyenlerin Kurum'a bildirdiği matrah arttığı için aylığı da yükseliyor.

Yüksek emekli maaşı almak mümkün! 1997-98-99 primleri neden önemli? Formüller tek tek sıralandı... - Sayfa 4

YÜKSEK PRİM ÖDEMEK AYLIĞI ARTIRIR MI?

Yüksek prim ödemesi aylığı doğrudan artırıyor. 2008 sonrası dönem için aylık bağlama oranı malullük, yaşlılık, ölüm sigortalarında toplam prim ödeme gün sayısının her 360 günü için yüzde 2 uygulanıyor. Hesaplamada 360 günden eksik süreler orantılı olarak dikkate alınırken, aylık bağlama oranı yüzde 90'ı geçemiyor.