Yüksek tansiyonu düşüren doğal çözümler ile tansiyonunuzu yükseldiği anda düşürebilir ve rahatlayabilirsiniz. Doğal çözümleri, yiyecekleri ve içecekleri günlük yaşantınızda tüketebileceğiniz şekilde hayatınıza dahil ettiğinizde tansiyon konusunda sorun yaşama ihtimaliniz oldukça düşecektir.

Yüksek tansiyon ile başa çıkmak için ilk olarak tansiyonun ne olduğunu anlamak gerekiyor. Tansiyon, bir diğer adı ile kan basıncı kanın kalpten pompalanma şiddetine, kanın aktarımında görevli olan ara damarcıkların ve atar damar çeperlerinin dayanıklılık oranlarına göre oluşur. Söz konusu aktarıcılar daha ince ve dayanıksızsa tansiyon hastalığı ortaya çıkar ve düzensiz tansiyon ile karşılaşmak mümkün olur.

Peki, tansiyon hastası olsanız dahi tansiyonu ne düşürür? Yüksek tansiyon sorunu ile ilgili karşılaşınca neler yenilmeli, içilmeli ve yapılmalıdır?

Tansiyon

Tansiyonu Ne Düşürür?

Her ne kadar vücudun normal tansiyon değerleri kişiye göre değişse de genel kabul büyük tansiyonun 12, küçük tansiyonun 8 olması yönündedir. Yüksek tansiyon sorunu yaşadığınızı tansiyon cihazı ile tansiyonunuzu ölçtüğünüzde 12’ye 8 değerinden daha büyük sonuçlar aldığınızda anlayabilirsiniz. Düşük tansiyon oranları da 12’ye 8 değerinden daha düşük olan değerlerde anlaşılabilmekte.

Tansiyonunuzun yüksek olması durumunda öncelikle bir sağlık kuruluşuna başvurarak ve değerlerinizin tehlikeli sınırlarda olup olmadığını ve acil müdahale gerekip gerekmediğini mutlaka öğrenmek gerekir. Düzenli ilaç kullanmak durumunda olan kişiler ve ve sık sık tansiyon yükselmeleri yaşıyan kişiler doktorlarının vereceği tavsiyelere mutlaka uymalıdır. Nadiren hafif tansiyon yükselmeleri yaşıyorsanız koruyucu amaçla  tansiyonu düşüren yiyecekler ve içeceklerden faydalanabilirsiniz. Düşük tansiyon oranları ile karşılaşıldığında tuz tüketerek ve özellikle halk arasında sıkça kullanılan tuzlu ayran içilerek tansiyonun tekrar yükseltilmesi sağlanabilir. Ancak, yüksek tansiyon sorununda tuz tüketiminin mutlaka kesilmesi gerekmektedir. Bunun karıştırılmaması gerekir.

Bu durumda:

·Yoğurt yenilebilir ve ayran içilebilir,

·Limon suyu, limon tuzu veya doğrudan taze limon suyu içilebilir,

·Kahve içimine ara verilebilir, kafein alımı durdurulabilir,

·Tuz tüketmeyin ve bol su için,

·Muz yenilebilir,

·Mevsim meyvelerine göre portakal veya türevleri tüketilebilir,

·Kekik suyunu suda bekletip veya kaynatıp içmek,

·Yeşil yapraklara sahip olan taze sebzelerden yemek içinde veya hiç pişirmeden taze şekilde tüketilebilir,

·Soğuk su ile duş alın veya sadece başınızı yıkayın.

·Yavaş adımlarla açık havada yürüyüş yapmak da tansiyonun dengelenmesinde etkili bir yöntemdir. 

Tansiyonu Düşüren Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

Yüksek tansiyon sorunu ile sürekli olarak karşı karşıya kalıyor ve bir çözüm arıyorsanız çözüm olarak tansiyonu ne düşürür gibi anlık çözümlerden uzak durmalısınız. Bunun yerine tansiyonu düşürmek için ne içilir, tansiyonu düşürmek için ne yenilir konularını öğrenmeli ve günlük yaşantınıza dahil etmelisiniz.

Tansiyon konusunda dengeleyici yapıda olan yiyecek ve içecekleri günlük yeme içme düzeninizin içerisinde barındırmanız sayesinde;

·Kalp atışlarınızı dengeleyebilir,

·Kalp damarlarınızın daha güçlü olmasını sağlayabilir,

·Düzenli tansiyon oranları sayesinde tansiyonun sadece düşmesini sağlamaz yükselmesinin de önüne geçebilir,

·Daha kaliteli bir yaşam sürebilir,

·Çabuk yorulma,

·Sürekli uyku hali,

·Ani sinirlenme ve baş ağrıları.

Gibi etkilerin de önüne geçebilir, hayat kalitenizi ve standartlarınızı arttırabilirsiniz. Peki, tansiyonu düşüren ve düşük seviyede tutan doğal yiyecek, içecekler hangileri ve hangileri tercih edilmeli?

Kırmızı Pancar Suyu

İçerisinde barındırdığı yoğun nitrat sayesinde taze sıkılmış kırmızı pancar suyu ile yüksek tansiyonunuzu düşürebileceğiniz gibi gün içinde dengelenmesini de sağlayarak gün sonuna kadar ortalama tansiyon değerlerinde kalabilirsiniz.

Lavanta Çayı

Lavanta çayı taze olduğunda daha etkili olsa da hazır olarak tükettiğinizde de aynı oranda yüksek tansiyonu düşürme etkisi sunacaktır. Düzenli kullanımda, her sabah uyandıktan sonra içimde gün sonuna kadar tansiyonun ortalama oranda kalmasını sağlayacaktır.

Limonlu Su

Kan basıncının yükselmesindeki en büyük neden iletimi sağlayan damarların geniş bir yapıda olması. Bu nedenle limonlu su tüketimi iletim damarlarını daha sıkı hale getirecek, tansiyonun düşmesini ve gün içinde düşük kalmasını sağlayacaktır.

Tuzsuz Yoğurt ve Ayran Tüketimi

Düşük tansiyon sorunu ile başa çıkabilmek için ayran veya yoğurdu tuzlu şekilde tüketebilirsiniz ancak, yüksek tansiyon sorunu ile baş başa kalmışsanız tuzsuz şekilde, biraz da yoğun kıvamda ayran veya yoğurt tüketebilirsiniz. Yatıştırıcı etkisi ve kalsiyum oranları ile kan basıncını dengelemeyi sağlar.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Düzenli kan basıncı elde edebilmek için yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekir. Yazımızda sizlere sunmuş olduğumuz yöntemleri kullanabilir ve hayatınıza dahil etmek için bazı ufak değişiklikler yapabilirsiniz.

·Düzenli uyku,

·Yiyeceklerin düzenlenmesi,

·İçeceklerin düzenlenmesi,

·Kafeinden uzak durmak,

·Stresten uzak durmak,

·Uyku düzeninin sağlanması.

Gibi kritik yaşam tarzı değişiklikleri düzenli tansiyona sahip olmanızı sağlayacaktır.

Stress Yönetimi

Stres yönetimi, insan sağlığı açısından önemli etkilere sahiptir. Stres, yüksek oranda zarara ve yıkıcı etkiye sahip olan bir konudur.

Günümüzde çoğu rahatsızlığın temel sebebi Stres nedeni ile oluşmakta. Bu nedenle, düşük stres oranlarına sahip olmak ve strese neden olabilecek nedenlerden uzak durmak tansiyon rahatsızlığı için de oldukça önemli.

Stres ile birlikte kalp atış hızının değişmesi, taşıyıcı damarların düzensiz olarak büyümesi ve küçülmesi, kan basıncının bir türlü dengelenememesi yüksek tansiyon sorununa neden olacaktır.

Stres ile birlikte yüksek tansiyon sorununun oluşmasının yanı sıra düşük tansiyon sorunları, kalp rahatsızlıkları ve damar tıkanıklıkları gibi sorunlar ile de karşılaşılabilir.

Düzenli Uyku

Düzenli uyku her konuda çözüm sağlayabildiği gibi yüksek tansiyon sorununda da çözüm sağlayabiliyor. Tansiyonun yani bir diğer adı ile kan basıncının kalp atışları, kan dolaşımının tüm vücuda aktarılması ile ilgili olduğunu göz önünde bulunduracak olursak uykunun en az stres kadar yönetilmesi gerekir.

Her gece uyumak için ekranlardan ve minik ışıklardan bir saat önce kurtulun, belirli bir yatağa girme saatine sahip olun ve her gece o saatte yatakta olmaya, uykuya dalmaya hazır olun.

Düzenli uyku ile birlikte

·Daha düzenli kalp atışları,

·Kalp damarlarının düzenlenmesi,

·Şeker oranının dengelenmesi,

·Dolaşım sisteminin güçlenmesi,

·Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,

·Psikolojik açıdan daha güçlü olabilme,

·Kalp krizi riskinin azalması,

·Obezite veya aşırı zayıflığın engellenmesi,

·Yüksek ve düşük tansiyon sorunlarının önüne geçilmesi.

Gibi etkiler elde edilebilir ve daha pek çok saymadığımız faydalar ile düzenli bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi