Türkiye ve Yunanistan arasında olumlu atmosfer sürerken ikili görüşmeler Yunan basınında gündem olmaya devam ediyor. Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis'in 5 Eylül'de Türkiye'yi ziyaret edeceğini hatırlatan Yunan basını tarihlere dikkat çekti.

Yunan Proto Thema'da yer alan haberde, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Gerapetritis'in 5 Eylül'de yapacağı görüşmenin dönüm noktalarını tanımlamak için önemli olduğuna dikkat çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in önümüzdeki Ekim ayında Selanik'te bir görüşme gerçekleştirebileceği yazıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Miçotakis'in Eylül ayında ise New York'ta bir kez daha bir araya geleceği ifade edildi. Bu bağlamda Gerapetritis ve Fidan'ın görüşmesinin büyük öneme sahip olduğu vurgulandı. Doğrudan diplomatik kanal için çalışma yapılacağı ifade edildi.

To Vima 'Gerapetritis' ve Fidan neyi konuşacak?' başlığı ile okuyucularının karşısına çıktı. Önümüzdeki iki ay içerisinde gerçekleştirilecek üst düzey Türki-Yunan temasları için zemin hazırlanacağı

Görüşmelerin amacının Eylül ayında New York'ta yapılacak BM Genel Kurulu kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Miçotakis arasında olası toplantıyı ve sonbaharda Selanik'te yapılacak en yüksek Yunan-Türk işbirliği konseyinin hazırlıklarını yapmak olduğu ifade edildi.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler