Yunanistan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Angelos Syrigos'ın "F-16'ların Türkiye'ye verilmesi çıkarımıza olur" açıklaması ülkede tartışmaya neden oldu.

Yunan Bakan yardımcısı Syrigos, Senatör Bob Menendez'in ileri sürdüğü şartların yerine getirilmesi durumunda Türkiye'nin ABD'den F-16 almasının Yunanistan'ın çıkarına olacağını söyledi. Syrigos, aksi halde Türkiye'nin Rus savaş uçaklarına yöneleceğini belirtti.

Syrigos, Yunanistan'da kriz çıkaran açıklamasında, "Türkiye'nin F-16 almasını istiyoruz. Şimdi değil, uzun vadede. Çünkü Batı tarafından kontrol edilmesini istiyoruz. Rus silah sistemlerine sahip bir Türkiye düşünün... Bize karşı saldırganlığını kimse durduramaz. Oysa şimdi bir dereceye kadar kısıtlandı. Aynı zamanda, var olan tüm bu silah ambargosu, bize savunma sistemlerimizde geçtiğimiz on yılda oluşan boşluğu kapatma imkanı veriyor" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bakan yardımcısının açıklamaları Yunan muhalefeti tarafından tepkiyle karşılandı. Çipras liderliğindeki SYRIZA, Atine hükümetine ağır sözlerle yüklendi.

Yunan Amerikan Liderlik Konseyi'nin (HALC) Yönetici Direktörü Eddie Zemenidis, ise açıklamayı "saçmalık" olarak değerlendirdi.

Star Gazetesi

Editör: Arda Erden