Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız emeklilik haklarının geri verilmesini istiyor (2)

19.04.2022 10:00

Almanya’ya ilk gelen nesil için “acı vatan” olarak Türkiye edebiyatı, müzik ve sinema kültürüne, tarihine yazıldı. O zaman ailelerinden, sevgililerinden, eş ve dostlarından ayrılmanın acısı, ana vatana hasretlik duyguları anlatılıyordu.

Altmış yılı aşkın süredir Avrupa’da yaşan Türkler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın artık gurbetçi değilsiniz Avrupalı Türk’sünüz demesinden memnun. Gurbetçi ya da Alamancı kelimelerinden hoşlanmadıklarını ifade eden Avrupalı Türkler, Türkiye’ye bağlı oldukları kadar, yaşadıkları ülkelerle de bağ kurduklarını ve artık Avrupalı olduklarını söylüyorlar.

Avrupa’ya çalışmak için giden Türkler, bugüne kadar gurbetçi ya da Alamancı diye anılageldi. Gurbetçi adını taşıyan filmler yapıldı, gurbetçi dernekleri kuruldu. Onlar da gurbetçi kelimesini kabullenmişler, kendileri için gurbetçi diyorlardı. Ancak gurbetçilerin çocukları, torunları Avrupa’da doğdu, büyüdü. Doğdukları ülke vatanları oldu. Gurbetçi kelimesi artık onlar için ne Türkiye’ye ne de Avrupa’ya ait olamamanın sembolü gibiydi. Bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Saraybosna’daki konuşmasında Avrupa’dan kendisini dinlemek için gelen Türklere “Siz artık gurbetçi değil, Avrupalı Türk’sünüz” diye hitap etmesi memnuniyetle karşılandı. Erdoğan, Türklerin Avrupa’ya istihdam amaçlı gidişlerinin üstünden yaklaşık 65 yıl geçtiğini hatırlatarak, “Onlara gurbetçi diyorduk, çünkü bir gün dönüp geleceklerdi. Dönenler oldu ancak yerleşenler de oldu. O yüzden onlar artık gurbetçi değil, Avrupalı oldu. Bir zamanlar acı vatan olan Avrupa, şimdi yurt oldu. Üzerinde önemle durduğumuz konulardan biri de sizler, yani Avrupalı Türklersiniz” sözleriyle artık Türkiye’nin Avrupa’daki Türklere farklı bir gözle baktığını ortaya koydu.

Sn. Cumhurbaşkanımızın yurt dışında bulunan vatandaşlarımıza bu denli sıcak, samimi yaklaşımları var iken, Avrupalı Türklerimizi neden ve niçin küstürüyoruz?

19 Temmuz 2019 tarihinde, bir gecede Gelir Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun içerisine apar topar 5 maddelik bir ekleme ile yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın emeklilik hakları ellerinden alındı.

Dönemin Bakanı ve Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı’nı duyan var mı? İsimlerini hatırlayan var mı? Yüz binlerce vatandaşımız mağdur edildi. Ülkemize girecek dövizin önü kesildi. Yıllar öncesi ülkemizin kalkınmasında, gelişmesinde payı olan vatandaşlarımızın dövizleri artık ülkemize gelmez oldu.

Binlerce mesaj alıyoruz, ne olur derdimizi Sn. Cumhurbaşkanımıza duyurun diye. Biz de yüz binlerce yurt dışında bulunan vatandaşlarımız adına görevimizin ve mesleğimizin gereğini yerine getiriyoruz.

Bir gecede 5 maddelik düzenleme sosyal güvenlik sistemimizi kurtarmadı tam aksine kurumun kasasına girecek olan dövizlerin önünü kesti. O yasanın çıkarılması için çaba sarf edenler acaba bugün yataklarında huzur içinde uyuyabiliyorlar mı?