Yüzen oteller para basacak

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım istihdamı arttıracak projelerini açıkladı

Yüzen oteller para basacak
16.03.2019 10:00

Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, yılda 13 milyon olan turist sayısını 22 milyona çıkarmak için dev projelere imza atmaya hazırlanıyor. Yenikapı’da yapılacak kruvaziyer limanından İstanbul’a giriş yapacak zengin turistler, normal turiste göre beş katından fazla harcama yapacak.

Türkgün Gazetesi Ekonomi Editörü Yavuz Müftüoğlu’nun da (solda) katıldığı toplantıda Binali Yıldırım, ‘Türkgün gazetesini beğeniyle takip ediyorum. Yolunuz açık olsun’ temennisinde bulundu.

BAŞBAKANLIĞI döneminde Türkiye’de yatırım ortamını 17 sıra birden yükseltmeyi başaran Cumhur İttifakı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, ülke için bu zamana kadar başardıklarını şimdi de İstanbul’da gerçekleştirmek için hazırlıklara başladı. Bazı gazetelerin ekonomi servisi yöneticileri ile kahvaltıda bir araya gelen Yıldırım, bacasız sanayi olarak adlandırılan turizme özel önem verecek. Belediyelerin görevinin, kentlerin yatırım ortamını düzelterek daha çok istihdam sağlamak olduğunu hatırlatan Binali Yıldırım, İstanbul’u hem yaşam kalitesi hem de ekonomik olarak dünya markası haline getirmek istediğini söyledi. Yıldırım, “İstanbul’un yıllık geliri şu anda 232 milyar dolar. Önümüzdeki 5 yıl içinde bu rakamı 75 milyar dolar daha arttırarak 300 milyar doların üzerine çıkaracağız. Bu her yıl ortalama 15 milyar dolarlık fazladan katkı anlamına geliyor” dedi.

TURİST, İSTANBUL’LA BULUŞACAK

Paris, Londra, New York gibi kentlerin nüfusunun yaklaşık iki katı turist ağırladığını ve turizmden önemli bir gelir elde ettiklerini ifade eden Yıldırım, “İstanbul 13.5 milyon turist ağırlıyor. Bizim hedefimiz 5 yılın sonunda bu sayıyı 22 milyona çıkarmak. Özellikle daha fazla para harcayan gelir grubu yüksek turistleri hedefliyoruz. İstanbul, doğası, tarihi ve coğrafik özellikleriyle muhteşem bir şehir. Bunu yabancılar da biliyor. Bu kent, dünyada görülmek istenen şehirler arasında 5. sırada yer alıyor. Bizim yapmamız gereken şey ise turist ile İstanbul’u buluşturmak” dedi.

KRUVAZİYER YOLCU, 3 KAT DAHA FAZLA PARA HARCIYOR

Yenikapı’da yapılacak olan kruvaziyer limanına binlerce yolcu taşıyan 8 geminin aynı anda yanaşabileceğini anlatan Binali Yıldırım, “Normal turist 650 dolar harcarken, kruvaziyer turisti 2 bin- 5 bin dolar arasında harcama yapıyor. Yani üç kat fazla para bırakıyor. Yenikapı Kruvaziyer Limanı’nı İstanbul ile tamamen bütünleşmiş, parklar ve kültürel etkinliklerle çevrili, dünyanın en ünlü anıtlarından birinin yakınında yapacağız. Kruvaziyer limanı sayesinde İstanbul’un turizm hedeflerine daha da yaklaşılacak. Her yıl 500 bin üst gelir grubu turistin giriş yapacağı Yenikapı Kruvaziyer Limanı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’yla birlikte hayata geçirilecek. Yenikapı’ya aynı anda 8 gemi aynı anda yanaşabilecek. 700 milyon liralık yatırımla hayata geçirilecek limanda doğrudan 1.500, dolaylı 49.000 kişiyi istihdam edecek liman, İstanbul ekonomisine yılda 1 milyar dolar katkı sağlayacak. Binlerce turist Yenikapı’dan kente dağılacak. Taksiye binecekler, alışveriş yapacaklar, yemek yiyecekler. Bu para İstanbul’da ekonomiye katkı yapacak” dedi.

TARİH RESTORASYONU BAŞLAYACAK

Tarihi yarımadanın yoğun turist akınına hazırlanacağını ifade eden Yıldırım, İstanbul’un kalbi olan Suriçi’nin tarihin ve medeniyetin yaşayan açık hava müzesi olacağını söyledi. Yıldırım şunları söyledi: Tarihi yarımada sokakları, mimari anıtları, şehrin hafızasında yer etmiş mekanlar, geleneğine uygun düzenleme ile İstanbul’un kadim kültürünü, kokusunu ve rengini geleceğe taşıyacak. Kişilikli ve kimlikli bir yaşayan şehir merkezi, geleneksel sanatlarımızla modern çizgileri buluşturacak. Suriçi’nde Süleymaniye’den başlayarak Tarihi Yarımada’da ve İstanbul’un tamamında bir mimari kültür dönüşümü ve tarihsel restorasyon seferberliği başlatılacak.”

FUAR TURİZMİNDEN 7.5 MİLYAR $

Fuar ve kongre turizmine de özel önem vereceklerini sözlerine ekleyen Binali Yıldırım, “Fuarlar, normal turist harcamalarına göre iki kat fazla harcama yapan ziyaretçileri ağırlıyor. Bu, şehir ekonomisine yüzlerce milyar dolarlık katkı yaparken aynı zamanda fuar ortamının sağladığı etkileşimle hem şehrimiz hem de ülkemiz için onlarca milyar dolarlık ticaret hacmini tetikliyor. İstanbul’daki ticaret hacmini ve istihdam alanlarını arttırma hedefimiz doğrultusunda en önemli projelerimizden biri Atatürk Havalimanı’nın arazisine kurulacak 11 milyon m2’lik millet bahçesi içinde bir fuar ve kongre merkezi oluşturmak” dedi. Avrupa’nın 50 milyon ziyaretçiye sahip fuar pazarından yüzde 10 pay almak ve İstanbul’da her yıl 5 milyon fuar ziyaretçisi ağırlamak üzere tasarlanacak alanın, 60 yeni fuara zemin hazırlayacağını, her yıl 2 milyonu yabancı olmak üzere 4.5 milyona yakın ziyaretçi ağırlayacağını belirten Yıldırım, “Böylece kent ekonomisine fazladan 3 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Fuarlar, ihracata yüzde 20 oranında katkı yapıyor. İhracatımızın 35 milyar doları bu fuarlarla sağlanıyor. Yeni fuar alanlarımızla gelecek 5 yılda iş turizmine yıllık 5 milyar dolar, kent ekonomisine 9.5 milyar dolar ve ihracata 50 milyar dolar destek olunacak. 400 milyon lira harcamayla kurulacak fuar, doğrudan 3.300 kişiye dolaylı olarak da 26 bin kişiye iş sağlarken kent ekonomisine de yılda 9 milyar lira katkı sağlayacak” açıklamasını yaptı.

İSTANBUL’DA, KREŞİ OLMAYAN MAHALLE KALMAYACAK

İSTANBUL’UN en önemli sorunlarından biri olan kreş probleminin öncelikleri arasında yer aldığını vurgulayan Binali Yıldırım, “39 ilçede 961 mahallenin tamamını taradık. Kreş olmayan tüm mahalleleri belirledik. Annelerin iş gücüne katılımını arttırmak, çalışan ailelerin çocuklarına kaliteli bir eğitim verilmesi ve okul öncesi eğitimi yaygınlaştırmak için İstanbul’un 300 mahallesinde 955 kreş açılacak. Böylece bu mahallelerdeki 0-4 yaş arası 577 bin 370 bebek de kreş hizmetinden faydalanabilecek. Ayrıca ev hanımları için de projelerimiz var. Evde kendi imkanlarıyla üretim yapan ev hanımlarının ürünlerini satabilmeleri için bir web sitesi açacağız. Ürünlerini buradan satarak para kazanabilecekler ve böylece aile gelirine daha çok katkı sağlayabilecekler” dedi.

55 MİLYON M2 DAHA YEŞİL ALAN

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin park ve bahçelerindeki süs bitkilerini 3 bin 947 İstanbullu çiftçinin ürettiğini belirten Yıldırım, “Gelecek 5 yılda “Yeşil İstanbul” kapsamında yapılacak Yeşil Ağ projesiyle yeşil alanların 55 milyon metrekare artmasıyla süs bitkileri ve peyzaj ürünleri ihtiyacı artacak. Yeni süs bitkilerini Silivri, Şile, Eyüpsultan ve Çatalca ilçelerindeki çiftçiler üretecek. Sera naylonu ve sulama suyu ücretsiz tedarik edilecek. Böylelikle 4.000 yeni aile İstanbul’un süslerini,

PENDİK FUAR VE KONGRE MERKEZİ İLE 1,5 MİLYAR $ GELİR

Sabiha Gökçen Havalimanı sayesinde fuar ve kongre turizmi hedefinin Anadolu Yakası misyonunu ise Pendik Fuar ve Kongre Merkezi’nin sağlayacağını anlatan Yıldırım, “Pendik Fuar Merkezi’nde her yıl 3 milyona yakın ziyaretçi ağırlanacak. Kent ekonomisine fazladan 1.5 milyar dolar turizm geliri sağlanacak. Pendik’te tasarlanacak fuar ve kongre merkezi, geleceğimiz İstanbul’unun ekonomisinde önemli yer tutacak” dedi.

Yorumlar