Yüzer ve uçar unsurlar refakat ediyor! Abdülhamid Han sondaj gemisi törenle seyre çıktı...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı uğurlama töreni sonrası seyre çıkan Abdülhamid Han sondaj gemisine, Deniz Kuvvetlerine ait yüzer ve uçar unsurlar tarafından refakat sağlanıyor.

Yüzer ve uçar unsurlar refakat ediyor! Abdülhamid Han sondaj gemisi törenle seyre çıktı... - Sayfa 1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı uğurlama töreni sonrası seyre çıkan Abdülhamid Han sondaj gemisine, Deniz Kuvvetlerine ait yüzer ve uçar unsurlar tarafından refakat sağlanıyor.

Yüzer ve uçar unsurlar refakat ediyor! Abdülhamid Han sondaj gemisi törenle seyre çıktı... - Sayfa 2

GÖREVE BAŞLADI

Mersin'in Taşucu Limanı'nda 2,5 ay bakım ve geliştirme çalışmaları yapılan Abdülhamid Han gemisi göreve başladı. Türkiye'nin dördüncü sondaj gemisi, limanda düzenlenen törenle ilk görev yerine uğurlandı. Geminin görev yeri de belli oldu. Açıklamayı törende konuşan Başkan Recep Tayyip Erdoğan yaptı. "Bugün Abdülhamid Han gemimizi Mavi Vatan'a, yeni sondaj rotamız Doğu Akdeniz'e yolcu ediyoruz" diyen Erdoğan, geminin Antalya'nın Gazipaşa ilçesinin 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda görev yapacağını söyledi. Erdoğan, "Yörükler-1 kuyusu, Doğu Akdeniz'deki kapsamlı iş planımızın ilk adımıdır" ifadelerini kullandı.

Yüzer ve uçar unsurlar refakat ediyor! Abdülhamid Han sondaj gemisi törenle seyre çıktı... - Sayfa 3

ABDÜLHAMİD HAN İÇİN NAVTEX

Törenin ardından Abdülhamid Han için NAVTEX yayımlandı. Gemi 7 Ekim tarihine kadar bölgede olacak. Gemiye 3 gemi daha refakat edecek.

Yüzer ve uçar unsurlar refakat ediyor! Abdülhamid Han sondaj gemisi törenle seyre çıktı... - Sayfa 4

Erdoğan'ın törende yaptığı konuşmadan öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

"Daha önceden paramızla dahi yaptıramadığımız sismik araştırmalarını artık kendi imkanlarımızla yürüttüğümüz bir döneme girdik. Abdülhamid Han sondaj gemimizle Türkiye artık farklı bir yere gelmiştir. Hiç şüphesiz bugünlere bir anda gelmedik.

Kimi zaman sinsi oyunlarla oyalandık. Vakit ve kaynak kaybettik. 4 sondaj, 2 sismik araştırma gemimizle artık bu alanda biz de varız. Denizlerde dünyada eşine az rastlanır bir sondaj filosuna sahibiz. Akdeniz ve Karadeniz'de sondaj çalışmalarına başladık. Fatih sondaj gemimizi her arayan bulamaz ama bulanlar arayanlardır diyerek görevine uğurladık. Bu şekilde sonuç aldık.