Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, İsviçre’nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda (WEF) konuştu.

Zelenski, Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinerek, cephedeki çatışmalar dursa bile Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline devam edeceğini aktardı. Rusya-Ukrayna Savaşı öncesinde Ukrayna’nın doğusundaki Donbass’ta çatışmaların 2014’ten sonra durdurulmasına yönelik girişimler olduğunu aktaran Zelenski, Almanya ve Fransa gibi çok etkili garantörler olmasına rağmen Putin tarafından çatışmaları durdurma girişiminin reddedildiğini belirterek, Putin’i yırtıcı bir hayvana benzetti.

"YENİ RUS SALDIRGANLIĞI GİDEREK DAHA BELİRGİN HALE GELİYOR"

Rusya’nın yayılmacı bir politika izlediğini aktaran Zelenski, "Bunun sadece bizimle ilgili olduğunu, sadece Ukrayna ile ilgili olduğunu düşünenler varsa, tamamen yanılıyorlar. Ukrayna'nın ötesinde yeni Rus saldırganlığı giderek daha belirgin hale geliyor" dedi.

Ukrayna’nın Rusya’yı yenebilmek için hava gücünü artırması gerektiğini belirten Zelenski, "Ukrayna için hava üstünlüğü elde etmeliyiz. Ortaklar neye ve ne miktarda ihtiyaç olduğunu biliyor. Bu, sahada ilerleme kaydedilmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA