Günümüzde de sıklıkla kullanılan bir kelime olduğundan özellikle yeni nesil gençler bu kelimenin ne anlama geldiğini merak etmektedir.

Kara kış anlamına gelen zemherinin başlangıcı da bu kelimeyi yeni öğrenen kişilerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Siz de zemheri hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevapları adına yazımızın tamamına göz atarak merak ettiklerinizi öğrenebilirsiniz. Zemherinin kelime anlamı, hangi günler arasında sürdüğü ve ne zaman başladığını sizler için araştırarak yazımızda detaylı bir şekilde aktarılmaktadır.  

Zemheri Nedir

Zemheri Anlamı Nedir?

Zemheri anlamı Türk Dil Kurumuna göre “kara kış” anlamına gelmektedir. Tarihte ilk olarak 1330 yılında yazılan kaynaklarda “zamharir” kelimesi ile görülmektedir. Anlamı kışın en sert geçtiği dönem demektir. Arapça “zam” ve farsça “harir” sözcüklerinden oluşan bu kelime kış ve uğultu anlamları taşımaktadır.  Yani kışın en sert geçtiği döneme işaret edilmektedir.

Halk arasında “erbain” olarak da bilinen bu kelime anlık hava değişimlerinin sıklıkla yaşanacağı zamanı belirtmektedir. Özellikle zemherinin ilk zamanı hastalıkların en yoğun olarak görüldüğü zaman dilimleri arasında yer almaktadır.

Zemheri Ne Zaman Başlar?

Zemheri anlamı kadar merak edilen bir diğer soru ise başlama zamanıdır. Halk arasında 22 Aralık ile 31 Ocak arası zemheri zamanı sayılmaktadır. Ani hava düşüşlerinin yoğunlukla görüldüğü bu süreç 40 gün sürmektedir. Zaten erbain olarak da bilinen bu dönem Arapça da kırk sayısını temsil etmektedir. Ancak bazı yörelerde bu süreç 45 güne kadar ulaşmakta ve öyle sonlanmaktadır.

Zemherinin başlangıcı kabul edilen 22 Aralıktan sonra ciddi soğuklar, anlık hava değişimleri yaşanmakta ve insanların bağışıklıkları düşmektedir. 16-18 derece de olan hava sıcaklıkları aniden 7 ve 9 derecelere kadar düşmekte sonbahar ile kış arasında bir mevsim gözlemlenmektedir. Bu sebepten dolayı da kış hastalıkları oldukça yoğun görülmekte ve insanların hava dalgalanmalarından dolayı bağışıklıkları zayıf düşmektedir.

Hatta atalarımız zemheri sürecinde ince giyinen insanlar için “zemheri zürafası” kelimesini kullanmaktadır. Bu günler arasında ani hava dalgalanmalarına kanarak ince giyinen insanlar ilk hastalanan kişiler arasında görülmektedir. Sizler de zemheri kelimesini ilk kez öğrenen insanlar arasında yer alıyorsanız bu günlerde dikkatli giyinerek ve bağışıklığınızı koruyarak zemheri hastalığına yakalanmadan bu süreci atlatabilirsiniz.

Bu dönem sonbahar ve kış aylarının gün içerisinde görülmesinden dolayı ne giyeceğinizi bilemediğiniz bir ruh haline girmenize sebep olsa da siz kalın giyinerek kendinizi koruyabilirsiniz. Böylece zemheri sürecini hastalanmadan geçirmeniz kolaylaşacaktır.

Zemheri Kaç Gün Sürer?

Zemherinin başlangıcı ile bitiş süreci arasında 40 gün bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi zemherinin diğer anlamı erbain demektir. Erbainde Arapça da 40 sayısını temsil etmektedir. Tam 40 gün süren bu kara kış, kış mevsiminin en soğuk zamanları kabul edilmektedir. 40 günün sonunda ise mevsim değerleri yavaş yavaş düzelmekte ve ilkbahara hazırlık sürecine geçilmektedir.

Zemheri anlamı ve kaç gün sürdüğü sorularını sizler için yanıtladık. Sizler de bu dönemlerde ince giyinmek yerine mevsim seviyelerine uygun olarak giyinerek hastalıklara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Ayrıca bu mevsimde bağışıklığınızı güçlü tutarak olumsuz hava koşullarından da sağlıklı bir şekilde çıkabilirsiniz. Zemherinin başlangıcı ve bitiş sürecinde bol bol c vitamini takviyeleri alarak sağlığınıza iyi bakabilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi