Zencefilin faydaları

Zencefil, yemek pişirmede ve özellikle Asya ve Hint mutfağında popüler bir yitecektir. Ayrıca binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Olası sağlık yararları mide bulantısını gidermek, iştahsızlık, ve ağrıyı içerir.

Zencefilin faydaları
26.06.2019 23:05

Zencefil, yemek pişirmede ve özellikle Asya ve Hint mutfağında popüler bir yitecektir. Ayrıca binlerce yıldır tıbbi amaçlar için kullanılmıştır. Olası sağlık yararları mide bulantısını gidermek, iştahsızlık, ve ağrıyı içerir.

Zencefil bitkisinin kökü veya yeraltı sapı (köksap) taze tüketilebilir, tozlaştırılabilir, bir baharat olarak, yağ formunda veya meyve suyu olarak kurutulabilir. Zencefil, kakule ve zerdeçal ile birlikte, Zingiberaceae ailesinin bir parçasıdır. Yaygın olarak Hindistan, Jamaika, Fiji, Endonezya ve Avustralya'da üretilir.

Zencefil özü ve zencefil yağı olarak, kapsüllerde, pastillerde taze ve kuru halde bulunur Zencefil çay yapmak için, yemeklerde kıyılmış veya ezilmiş olarak, tatlılar ve şekerlemelerde kuru veya kristalize edilerek kullanılır.

Faydaları

Kök veya toz zencefil birçok yemeğe lezzet katar ve sağlığa da faydalı olabilir. Her türlü meyve ve sebzeyi tüketmek uzun zamandır yaşam tarzıyla ilgili sağlık koşullarında riskin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, bazı otlar ve baharatlar ek sağlık yararları sağlayabilir. Bunlardan biri de zencefildir.

Yapılan bilimsel analizlerde zencefilin sağlık ve iyileşmeye katkıda bulunabilecek yüzlerce bileşik ve metabolit içerdiğini ortaya çıkmıştır.

1. Sindirim

Zencefilde bulunan fenolik bileşiklerin, gastrointestinal (GI) tahrişini hafifletmesine, tükürük ve safra üretimini uyarmasına ve gıda ve sıvılar GI kanalından geçerken gastrik kasılmaları bastırmasına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Aynı zamanda, zencefil de tripsin ve pankreas lipaz enzimleri üzerinde faydalı etkilere sahip olduğu ve sindirim sistemi boyunca hareket kabiliyetini arttırdığı görülmektedir. Bu, zencefilin kolon kanseri ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

2. Bulantı

Çiğ zencefil çiğnemek ya da zencefil çayı içmek, kanser tedavisi sırasında mide bulantısı için yaygın bir çaredir. Zencefil, bulantıyı hafifletmek için hamilelik sırasında güvenlidir.

3. Soğuk algınlığı ve grip rahatlama

Soğuk havalarda zencefil çayı içmek, sıcak kalmanın iyi bir yoludur. Terleticidir, yani vücudu içten ısıtmak için çalışan terlemeyi teşvik ettiği anlamına gelir.

Evde zencefil çayı yapmak için, 20 ila 40 gram (g) taze zencefil dilimleyin ve bir bardak sıcak suya batırın. Bir dilim limon veya bir damla bal eklemek, C vitamini ve antibakteriyel özellikler dahil olmak üzere lezzet ve ek faydalar sağlar. Bu, soğuk algınlığı veya grip için rahatlatıcı bir doğal ilaçtır.

4. Ağrı azaltma

Bir üniversitede gerçekleştirilen 74 gönüllüden oluşan bir çalışma, günlük zencefil takviyesinin egzersize bağlı kas ağrısını yüzde 25 oranında azalttığını buldu.

Zencefilin, bazı kadınların adet döngüsü sırasında yaşadığı şiddetli ağrı olan dismenore semptomlarını azalttığı bulunmuştur.

5. İltihaplanma

Zencefil, iltihabı azaltmak ve iltihaplanma durumlarını tedavi etmek için yüzyıllardır kullanılmaktadır. Zencefilin ayrıca, osteoartrit ile ilişkili iltihabı tedavi etmek için "mütevazı etkili ve makul derecede güvenli" olduğu bulunmuştur.

6. Kardiyovasküler sağlık

Diğer olası kullanımlar arasında kolesterolün düşürülmesi, kanın pıhtılaşma riskinin azaltılması ve sağlıklı kan şekeri seviyelerinin korunmasına yardımcı olması sayılabilir

Beslenme

Zencefil çeşitli vitaminler ve mineraller sağlar:

100 gram (g) taze zencefil kökü içinde:

 • 79 kalori

 • 17.86 g karbonhidrat

 • 3.6 g diyet lifi

 • 3,57 g protein

 • 0 g şeker

 • 14 mg sodyum

 • 1.15 gr demir

 • 7.7 mg C vitamini

 • 33 mg potasyum

Zencefilde bulunan diğer besinler şunlardır:

 • B6 vitamini

 • Magnezyum

 • Fosfor

 • Çinko

 • Folat

 • B 2 vitamini

 • Niasin

Gereksiz tuz veya şeker eklemeden yiyeceklerin ve içeceklerin tadını çıkarmak için taze veya kurutulmuş zencefil kullanılabilir. Genellikle bu kadar küçük miktarlarda tüketildiği için, zencefil önemli miktarda kalori, karbonhidrat, protein veya lif eklemez.

Yorumlar