Önümüzdeki Nisan ayında açılması planlanan ve Trabzon'da yapımı devam eden yeni Zigana Tüneli’nde asfaltlama çalışması biterken, bağlantı yolları tamamlandı, elektro mekanik çalışmalarında ise sona gelindi.

ÇİFT TÜPTE DE IŞIK GÖRÜNDÜ

17 Mart 2017 tarihinde temeli atılan ve inşaatı gece-gündüz devam eden Zigana Tüneli’nin inşaatında çift tüpte de ışık görünerek kazı işlemi ve beton kaplama çalışmaları Ocak 2022 tarihinde tamamlandı.

UZUNLUĞU 14,5 KİLOMETRE

Hizmete girdiğinde 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3., Avrupa’nın ise en uzun çift tüp karayolu tüneli olacak.

BAĞLANTI YOLLARI İLE BİRLİKTE 15,1 KİLOMETRE

Bağlantı yolları ile birlikte 15,1 kilometreye ulaşacak yolun ulaşıma açılmasıyla Trabzon-Gümüşhane arasında mesafe yaklaşık 30 dakika azalırken, mevcut yol 8 kilometre kısaltılmış olacak. 

TOPLAM 139 MİLYON TL TASARRUF

Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL olmak üzere yıllık toplam 139 milyon TL tasarruf edilecek.

KARBON SALINIMI AZALACAK

Tünel ile karbon salınımı da 18 bin ton daha az gerçekleşecek.

Zigana Tüneli projesi, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. kilometrede yer alan Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor.

İKİŞER ŞERİTLİ BÖLÜNMÜŞ YOL

12 metre genişliğindeki mevcut devlet yolu ikişer şeritli bölünmüş yol haline gelecek. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre daha aşağı çekilerek bin 212 metreye inecek.

KESKİN VİRAJLAR VE RAMPALAR PROJEYLE ORTADAN KALKMIŞ OLACAK

Türkiye’nin en uzun karayolu tüneli olacak olan Zigana Tüneli hizmete girmesiyle Gümüşhane, Trabzon Limanı’na daha da yaklaşacak ve yolun geometrik standardı daha da yükselmiş olacak.

GÜZERGAH 10 KİLOMETRE KISALTILACAK

100 kilometre olan güzergah 10 kilometre kısaltarak 90 kilometreye düşürülmüş olacak. Özellikle kış aylarında yağışın ve karın yoğun olduğu geçitte keskin virajlar ve rampalar da bu projeyle ortadan kalkmış olacak.

Zigana Tüneli ile birlikte sürücülere konforlu, güvenli ve ekonomik bir ulaşım imkanı sağlanmış olacak.

TAŞ DÜŞMESİ SORUNUNA SON

Dik yamaçlardan taş düşmesi gibi problemlerin de ortadan kalkacağı projede ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’de ilk defa yapılan “dikey şaft yapıları” kullanıldı.

6 havalandırma şaft yapısı bulunacak

Zigana Tüneli projesi kapsamındaki 3 istasyonun her birinde 1 temiz, 1 de kirli hava olmak üzere toplam 6 adet havalandırma şaft yapısı yer alacak.

Deprem nedeniyle İskenderun sahilinde 1 metre çökme oldu Deprem nedeniyle İskenderun sahilinde 1 metre çökme oldu

Tünellerin yapımı tamamlanmak üzere

Ayrıca Yeni Zigana Tünel güzergahında dengeli konsol metoduyla yapılan özel bir köprü, kavşaklar, köprüler ve irili ufaklı tünellerin yapımı da büyük ölçüde tamamlandı.