Zillet ilk 4 madde için uygun zemin kolluyor

Zillet ortaklarının “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” dedikleri şeyin altından, ülkenin şeklini ve Cumhuriyetin niteliklerini belirleyen ve değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek Anayasa’nın ilk 4 maddesini tartışmaya açma hazırlığı çıktı. CHP, HDP ve İP’ten sonra DEVA Partisi’ni kurarak zillet ittifakına katılan Ali Babacan’da Anayasa’nın ilk 4 maddesinin tartışmaya açılabileceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol
Zillet ilk 4 madde için uygun zemin kolluyor
14.02.2021 09:40

TÜRKGÜN GAZETESİ

Zillet ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’ın ilk dört maddesinin değiştirilebileceğini söylemesi tepkilere neden oldu. Babacan’ın katıldığı bir programda anayasa ile kullandığı ifadelerin ardından, ‘’Zillet’’in niyeti ortaya çıktı yorumlarının yapılmasına neden oldu. Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın Anayasa’nın ilk 4 maddesiyle ilgili sözleri tepki çekti.

Siyasilerin yanı sıra çok sayıda sosyal medya kullanıcısı da Babacan’ın değişiklik sinyali olarak algılanan çıkışına sert çıktı. “Deutsche Welle Türkçe’de Nevşin Mengü’nün sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Erdoğan’ın yeni anayasa çağrısını “gerçekçi” bulmadıklarını belirterek, “Acil olan sistem değişikliği” dedi.

Parlamenter sisteme geçişin gerekli olduğunu söyleyen Babacan, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ortak bir aday gösterilebileceğini ancak bu adayın da parlamenter geçişi sağlama sözü vermesi gerektiğini ifade etti.

‘ŞARTLARIN UYGUNLUĞU’

Babacan, kendilerinin de bir anayasa değişikliği önerisi olduğunu belirtti, ancak bunun yeni bir anayasa yapma çalışması olmadığını söyledi. Nevşin Mengü’nün Anayasa’nın ilk dört maddesinin tartışılmaya açılmasıyla ilgili sorusuna Babacan, “Şu anda bunları tartışmak için uygun iklim yok ülkede. Onun için hiç kimseyle konuşmuyoruz bu konuda” yanıtını verdi. Babacan, “Uygun iklim olursa tartışır mısınız?” sorusuna karşılık, şu anda ülkede “ciddi çatlakların” oluştuğunu ancak “Günü geldiğinde zemin ve şartlar uygun olduğunda” Anayasa’nın ilk dört maddesi üzerinde de konuşulabileceğini söyledi.

AÇIKLAMA YAPMADI

PKK ile arasına mesafe koymayıp sözcülüğüne soyunan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve beraberindeki heyet, DEVA Genel Merkezi’nde Genel Başkan Ali Babacan’ı ziyaret etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Buldan, bir açıklama yaptı. Buldan görüşmede muhalefet arasında güç birliği başta olmak üzere birçok konunun masaya yatırıldığını söyledi. Yeni anayasa konusunda Buldan, ”HDP olarak yeni anayasa meselesinde bizim duruşumuz nettir.

Nasıl bir anayasa hazırlayacaklar, buna bakacağız” dedi. Babacan ise görüşme sonrasında bir açıklama yapmazken Twitter üzerinden “HDP Eş Genel Başkanı Sayın Pervin Buldan ve HDP Heyeti Genel Merkezimizi ziyaret etti” mesajını paylaştı. Ayrıca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da bir televizyon programında, “Anayasanın 2. ve 3. maddesi değiştirilebilir” ifadesini kullanmıştı. İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Bahadır Erdem ise “Anayasa değişmeli, Türklük bazı vatandaşları rahatsız ediyor” açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar