Bu işlemler arasında hesaba aktarılan ve çekilen paralar, EFT işlemleri ve kart kullanımlarını içerir. Banka hesap hareketleri, müşterilerin hesap bakiyelerini takip etmelerine ve finansal durumlarını değerlendirmelerine yardımcı olur.

Hesap hareketlerinin görüntülenmesi Ziraat Bankası ATM, mobil bankacılık ve internet bankacılığı ile belli olur. Banka müşterileri hesap numarası, TC numarası ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak hesap hareketlerini inceleyebilirler. Banka hesap hareketleri tarih sıralamasına göre listelenir. Bu sayede müşteriler hesap hareketlerini düzenli olarak takip edebilir ya da Ziraat mobil hesap hareketleri silme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Aaaa-12

Hesap hareketleri müşterilerin finans takibi açısından otomatik olarak silinmez. Ancak müşteriler gereksiz ya da görmek istemedikleri hesap hareketlerini talepleri doğrultusunda silebilir. Bunun için Ziraat Bankası internet ya da mobil hesabı kullanılabilir. Şunu da belirtmek gerekir ki silinen hesap hareketlerini geri getirmek mümkün değildir. Bunun için dikkat etmeli ve doğru hesap hareketlerini silmek gerekir.

Ziraat Bankası Hesap Hareketleri Neden Silinir?

Bankanın hesap hareketleri, müşteriler için finans takibi demektir. Ancak bazı durumlarda hesap hareketlerini güncel tutmak, önemli hesap hareketlerini kolay bulmak için gereksiz hareketlerin silinmesi gerekebilir. Genelde hatalı işlemlerin düzeltilmesi ve tekrarlanan ya da sürekli aktif olan hareketlerin ortadan kaldırılması amacı ile hesap hareketlerini silmek gerekebilir. Hesap hareketleri silindiğinde yanlışlıkla yapılan işlemler düzeltilir ve hesap geçmişi daha temiz bir şekilde görüntülenir. Bununla birlikte hesap sahiplerinin işlem takibi yapması çok daha kolay olur. Hesap hareketi silinse bile banka kullanıcısının yaptığı işlemi hatırlaması adına bildirimler açık tutulur.

Hesap hareketlerinin silinmesi bazı durumlara sebebiyet verebilir. Özellikle anlaşılması gereken finansal durumlarda ve önemli hesap hareketlerini görmek istediğinizde kafa karışıklığına yol açabilir. Bu nedenle hesap hareketlerini silmeden önce dikkatle inceleme yapmak gerekir. Bunun dışında Ziraat mobil hesap hareketleri silme nedenleri şu şekilde gösterilebilir;

·         Gereksiz ve yanlış işlemleri düzeltmek

·         Hesap geçmişini temiz tutmak

·         Tekrarlanan işlemleri ortadan kaldırmak

·         İşlem takibini kolay bir şekilde gerçekleştirmek

·         Karmaşayı önlemek

Ziraat Bankası Hesap Hareketleri Silme Adımları

Ziraat Bankası hesap hareketleri silme adımları şu şekildedir,

·         İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılığa giriş yapın.

·         Hesap hareketleri bölümüne girin

·         Silmek istediğiniz işlemi seçin

·         İşlemi silmek için ‘’Sil’’ butonuna basın.

·         Silme işlemini onaylayın.

Görüldüğü üzere hesap hareketi silme işlemi son derece kolaydır. Siz de internet ya da mobil bankacılığınız üzerinden bu işlemi dakikalar içinde halledebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesap Hareketlerini Silme Riskleri

Ziraat mobil hesap hareketleri silme işlemi birtakım avantajlar sunsa da birtakım riskleri de beraberinde getirir. Bu risklerden bazıları şu şekilde gösterilebilir;

·         Kayıtların kaybına yol açar. İleride önemli bir durum olduğunda dekont olarak gösterebileceğiniz bir hesap hareketi kalmaz.

·         Yanlış veri analizine yol açabilir. Özellikle işletmeler için yanlış veri analizi yapmaya sebebiyet verebilir. Bu da işletmeye eksi getirir ve finansal durumunu büyük ölçüde etkiler.

·         Denetim ihlaline yol açabilir. Bazı ülkeler ve sektörler finansal hareketlerini bir müddet saklamak durumunda kalabilir. Hesap hareketlerini silmek bu yasal süreci ihlale girer. Denetime tabi işletmeler için de bu durum ciddi sorunlara yol açabilir. Bu nedenle çok titiz ve dikkatli bir şekilde hesap hareketlerini silmek gerekir.

Siz de yukarıdaki risklere dikkat ederek hesap hareketlerini silebilirsiniz.

Kaynak: Haber Merkezi