CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında başrolünü Cüneyt Arkın’ın oynadığı “Polis Kemal” karakteriyle kendini özleştirerek “Ben Kemal, geliyorum” diyerek kürsüden indi. Son günlerde film karakterlerinden esinlenen ve onlardan replikler paylaşan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bay Bay Kemal” sözlerine karşılık da yine bir filmden alıntı yaptığı şarkıyı paylaştı.

***

6+1’li masanın Yeşilçam’ı aratmayan hazin ve acıklı toplantıları yerini film karakterleri ve repliklerin paylaşıldığı sahnelere bıraktı.

***

2 sezon, 12 bölüm, 55 fragmandan oluşan “yuvarlak masa” dizisini izleyenler kahkaha ve gözyaşlarına doydu. Ağlarken güldüren, güldürürken depresyona sokan karakterleriyle beyaz perdede çığır açtı. Karanlık oyunların döndüğü masada oyunculuklar ziyadesiyle profesyoneldi. Çünkü en iyi oyunculuk kendini oynamaktı…

***

12 Şubat’ta vizyona giren dizinin birinci sezon ilk bölümüyle oluşan beklenti ilerleyen bölümlerde yerini adaylık krizine bıraktı. Masadaki dramatik ilişkiler ve gazozuna yapılan toplantılarda adaylık için Nuri Alço’nun ismi öne çıktı.

***

İlk sezonun ortalarında yükselen heyecan dalgasıyla aday ismi bekleyen seyirciler kendilerini bir anda yemek yarışmalarını aratmayan sahneleri izlerken buldu. Düğün çorbasından kuzu sarmaya, ayva tatlısından oturtmalara kadar zengin menülerin yarıştığı ilk sezon kabak tadı vermeye başladı. Adaylık için Vedat Milor’un ismi gündeme geldi.

***

21 Ağustos’ta yayınlanan 6. bölüme gelindiğinde kısır bir döngü hâlini alan altın günleri artık nihayete ermiş ve bir adayın ismi üzerinde anlaşıldığı dedikoduları yayılmaya başlamıştı. Uzun süren toplantının sebebi anlaşıldığında masadaki entrikaların da devam edeceği ortaya çıktı. Seyirciler aday ismi beklerken, masacılar içinde organik sebzelerin olduğu bir sepetle kapıda belirdi. Adayın turfanda olduğu netlik kazandı.

***

İlk sezon final yaptı.

***

2 Ekim’de ikinci sezon ilk bölümüyle hareketlenen dizide biletler yok sattı. İlk sezonda beklediğini bulamayan seyirci umutlarını ikinci sezona sakladı. Masa içinde masaların kurulduğu, sandalyelerin belinin büküldüğü, masa altındaki tavşanın bir türlü şapkadan çıkamadığı bölümün sonunda yine hüsran vardı. 6’lı masa rulet masasına dönmüş, Tombalacı Mehmet’in ismi de adaylık için öne çıkmıştı.

***

Dizideki heyecan sezon ortalarında yerini bıkkınlığa bırakmış, masada tansiyonun yükselmesine rağmen aksiyon bitmişti. Seyirciyi tekrar gişelere bağlamak isteyen Masabaşı, yurt dışı seyahatleriyle para bulmaya gideceğini açıkladı. İlk ziyaretini de ABD’ye yaptı ve gördüğü teknolojiyi Türkiye’ye getireceğini vadetti. İzleyicilerin dikkat kesildiği mikro bölümde adaylık için Transformers’ın adı geçmeye başladı.

***

Dizinin başlamasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmesine rağmen henüz bir aşama kaydedilememiş, açıklanan manifestolar da kâğıt üzerinde kalmıştı. Adaylık krizi kaosa, koltuk paylaşımı köşe kapmacaya, laf kalabalığı da dayanılmaz bir hâle dönmüştü. 13 Şubat’ta yayınlanacak ikinci sezon finali olan 6. bölüm için adayın açıklanacağı duyurulmuş ancak başka bir masacı bunu yalanlamıştı. Kabul görmesi hâlinde adaylık için Casper’a yürü ya kulum diyeceklerdi.

***

Kemal Kılıçdaroğlu kendini o kadar film ve dizi karakterine kaptırdı ki, kendini bile unuttu. Doğasına ters rollere girmeye başladı. Oysaki;

Tarkan Gümüş Eyer filmindeki “Kostok”

Bizim Aile filmindeki “Patron Saim Bey”

Sahte Kabadayı filmindeki “Muhtar”

Züğürt Ağa filmindeki “Kekeç Salman”

100 Numaralı Adam filmindeki “Reklamcı Can”

Banker Bilo filmindeki “Mahmut”

Üçkâğıtçı filmindeki “Üçkâğıtçı”

Tatar Ramazan filmindeki “Abdurrahman Çavuş”

GORA’daki “Komutan Logar” kendisine daha yatkın karakterlerdi.

Kendisi “Ben Kemal” dedi ama içinden Neşeli Günler filmindeki “Ziya” çıktı.