Birkaç gün sonra geride bırakacağımız 2022 yılının Şubat ayıydı.

6’lı masanın kurulduğu günlerdi.

Masa üyeleri birbirine karşı bol iltifatlı serenatlarda bulunuyorlardı.

***

Kendini muhalif diye tanımlayan kesimlerden alınan krediyi ceplerine koyup yola çıkmışlardı.

Bu kredinin verilmesinin en önemli sebebi 6’lı masanın ortak bir cumhurbaşkanı adayı çıkaracağına olan inançtı, masa ortak aday çıkaramayarak bu krediyi kısa zamanda tüketti.

Aday kim bilmecesine bir türlü getirilemeyen çözüm, masa üyelerinin birlik olmak yerine kavgaya tutuşmayı tercih edeceklerini gösterdi.

***

Nitekim de öyle oldu, önce Bay Kemal aday olmak istediği yönünde sinyal verdi, bu duruma ortağı Akşener’in tepkisi tuhaftı.

Bay Kemal aday olmak istedikçe, Akşener İmamoğlu kartını oynadı.

İmamoğlu’nu Fatih’e benzetti, ablasının İmamoğlu’na bakınca yüzünde Rabbi Yessir gördüğünü iddia etti.

***

Akşener iki kez denediği İmamoğlu hamlesi boşa çıkınca bu kez ibreyi CHP’li başka bir belediye başkanına, Mansur Yavaş’a çevirdi.

Aday olmak istediğini defalarca kez deklare etmesine rağmen ortağından destek alamayan Bay Kemal, Akşener’in “Mansur Yavaş’ın adaylığını destekleriz” çıkışını “Belediye başkanlarımız bir dönem daha hizmet edecek” açıklamasıyla savuşturmaya çalıştıysa da başarılı olamadı.

Bay Kemal’in “Başbakan adayımız Akşener” açıklaması bile Akşener’in CHP’li belediye başkanları üzerinden Bay Kemal’in adaylığını engelleme girişimlerini engelleyemedi.

***

Çünkü ortada birini aday yapmaktan ziyade başka birini aday yaptırmamak üzerine kurulmuş bir oyun masası vardı. 

Bay Kemal ne yapsa olmadı, Akşener’de dümen bitmedi.

Son tiyatro Saraçhane’de sergilendi.

***

Bay Kemal Almanya ziyareti esnasında kendisine kurulan kumpası “baba-oğul” ve “iç işlerimize karışmayın” açıklaması ile Türkiye’nin dört bir yanına astırdığı “Sana rakip olmak için geliyorum ey dünya” afişleriyle savuşturduğunu düşünüyor ama yanılıyor…

Çünkü süregelen bu durumun kısa bir zaman içerisinde bu noktaya varacağı aslında masanın kurulduğu ilk günlerde, benzeşen tek bir ortak noktası bile olmayan isimlerin birbirine dizdiği övgülerden belliydi.

Akıllarınca birbirlerine karşı suni iltifatlarla oluşturdukları gündem ile menfaat birlikteliği ve milleti aldatma projesi oldukları gerçeğinin üzerini örtmeye çalıştılar ama maskeleri erken düştü.

***

Aydan aya sadece yemek yemek için kurulan masada aradan geçen 10 ayda düşündükleri her şey yerini menfaat kavgası yarışına bıraktı.

Gelinen son noktadaki siyasi tabloda tam bir aile dramı yaşanıyor.

Baba-oğul çekişiyor, baba-abla ihtilaflı, oğul ile abla kumpasçı ve ailenin diğer üyeleri kendi siperlerinde seyirci…