25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için çalışmaların sürdüğünü bildiren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kaza ile ilgili "AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir." açıklamasında bulundu. Teleferik tabanının kopması sonucu yüksekten düşenlerin kimlikleri de belirlendi.

'Teleferik düştü' ihbarının ardından olay yerine çok sayıda AFAD, polis, itfaiye ve sağlık ekibi yönlendirildi. Arazinin dik ve taşlık olması nedeni ile ekipler bölgeye 1.5 saatte ulaştı.

YARALILAR HELİKOPTER İLE ALINDI

Bölgenin sarp ve kayalık olması nedeni ile olay yerine ulaşan ekipler bir kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Yaralı 7 kişinin tahliyesi için çalışma başlattı.

Araç ve ambulans ulaşımının imkansız olması nedeni ile biri çocuk toplam 7 yaralı ise itfaiye ekiplerinin yardımı ile ambulans helikopterle bölgeden alınarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesine sevk edildi.

Doktorlar yaralıların sağlık durumunu iyi olduğunu bildirdi.

34254932

"PATLAMA SESİ DUYDUK"

Teleferikten inen bir vatandaş, bir patlama sesi duyduklarını ve şiddetli şekilde sarsıldıktan sonra teleferiğin durduğunu, ne olduğunu henüz bilemediklerini söyledi.

BAYRAM NEDENİ İLE YOĞUNLUK VARDI

Öte yandan 9 günlük bayrak tatili nedeni ile teleferiğin tüm kabinlerin dolu olarak gidiş dönüş yaptığı öğrenildi.

Kazanın ardından teleferik trafiğinin durdurulduğu açıklandı.

Antalya'da teleferik faciası: 1 ölü, 7 yaralı! 25 kabindeki 184 kişi tahliye edilmeye çalışılıyor
Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

34255014

BAKAN YERLİKAYA'DAN AÇIKLAMA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kaza ile ilgili bir açıklamada bulundu. Ali Yerlikaya şunları ifade etti: Bugün Antalya Konyaaltı ilçesinde bulunan Sarısu-Tünektepe teleferik hattını taşıyan direklerden birinin devrilmesi sonucu vagonlardan biri kayalık bölgeye düşmüş; teleferikte bulunun 1 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetmiş, 7 kişi ise yaralanmıştır.

AFAD ve Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı itfaiye ekipleri kurtarma çalışmalarını yürütürken, Sahil Güvenlik helikopterimiz vagonda mahsur kalan 5 kişiyi tahliye etmiş; 2 yaralının da tahliye çalışmaları devam etmektedir.

184 KİŞİ İÇİN KURTARMA ÇALIŞMASI

Gece uçuş kabiliyetine sahip bir Jandarma helikopterimiz ise 25 kabinde bulunan toplam 184 kişinin tahliyesi için saat 20.00'de Aydın'dan bölgeye intikal etmek için havalanmıştır. Antalya'da çalışmaları koordine etmek üzere Arama Kurtarma Daire Başkanımız 20 kişilik Dağcı ekibiyle birlikte helikopterle bölgeye hareket etmiştir.

Olaya; Antalya İl AFAD, İtfaiye, 112 Sağlık, UMKE, Emniyet ve 2 sahil güvenlik helikopteri ile toplam 110 kişiyle müdahale edilmektedir.

Ayrıca Bursa İl AFAD ve JAK'tan 30 profesyonel Dağcı ekibiyle; Erzurum İl AFAD ve JAK'tan 25 Dağcı ekibinin havayolu ile bölgeye sevki sağlanıyor. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Gelişmelerden kamuoyu bilgilendirilecektir.

34254935

TELEFERİKTEN DÜŞENLERİN KİMLİKLERİ BELİRLENDİ

Antalya'da teleferik tabanının kopması sonucu yüksekten düşenlerin kimlikleri de belirlendi. Olayda Memiş Gümüş (54) yaşamını yitirirken Özlem Şahin, Kaan Akgün, Fatih Gümüş, Keziban Çapar Gümüş, Lütfullah Kerim Gümüş, Herdem Eyüpoğlu ve Akmaral Abdyldaeva yaralı olarak Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Doktorlar 3 kişinin sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.

AFAD'DAN AÇIKLAMA: 18 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Antalya'daki teleferik kazasında 18 kişinin tahliye edildiğini ve kurtarma çalışmalarının profesyonel ekipler tarafından sürdürüldüğünü bildirdi.

AFAD'ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, bugün saat 17.28 sıralarında Antalya'nın Tünektepe mevkisinde bulunan teleferik vagonunun havada asılı kaldığı bilgisinin alındığı belirtildi.

Olayda, 1 kişinin hayatını kaybettiği, 7 kişinin ise yaralandığı aktarılarak, yaralılara ilk müdahalenin sağlık ekiplerince gerçekleştirildiği ve helikopterle hastaneye sevk edildikleri bildirildi.

Çalışmaları koordine etmek üzere AFAD Başkanı Okay Memiş ile iki daire başkanının olay yerine ulaştığı belirtilen paylaşımda, "Kurtarma çalışmaları AFAD, itfaiye, 112 Sağlık, UMKE, emniyet, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve STK ekiplerimizden, 150 personel, 2 Sahil Güvenlik helikopteri ile aralıksız devam etmektedir." ifadelerine yer verildi.

34254937

Çalışmalara destek vermek üzere Ankara, Erzurum, Bursa ve Afyon'dan 8️0️ profesyonel dağcı ekibi, 4️ helikopter ve 1 askeri kargo uçağının bölgeye görevlendirildiği belirtilen paylaşımda, şu ifadelere yer verildi:

Antalya'da teleferik faciası: 1 ölü, 7 yaralı! 25 kabindeki 184 kişi tahliye edilmeye çalışılıyor
"18 vatandaşımız tahliye edilmiş olup kurtarma çalışmaları profesyonel ekiplerimiz tarafından sürdürülmektedir. Hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, ailesine ve yakınlarına baş sağlığı, yaralılara acil şifalar dileriz. Gelişmeleri takip ediyoruz."

Paylaşımda, kurtarma çalışmalarına ilişkin fotoğraf ve görüntülere de yer verildi.

BAKAN TUNÇ: SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da kaza ile ilgili bir açıklamada bulundu.

Tunç açıklamasında şu ifadeleri kullandı: Antalya'nın Konyaaltı ilçesinde faaliyet gösteren Sarısu-Tünektepe teleferik hattındaki teleferik direğinin kırılarak seyir halindeki kabinlerden birinin düşmesi sonucu meydana gelen olayda hayatını kaybeden vatandaşımıza Allah'tan rahmet, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Teleferik kabinlerinde mahsur kalan vatandaşlarımızın kurtarılması için çalışmalar büyük bir dikkat ve hassasiyetle devam etmektedir. Önceliğimiz vatandaşlarımıza bir an önce ulaşılmasıdır. Hepimizi üzen olayla ilgili olarak Antalya Cumhuriyet Başsavcılığınca adli soruşturma başlatılmıştır. Olayın nedeni ve sorumlularının tespiti için makine mühendisi, elektrik mühendisi ve iş sağlığı güvenliği uzmanlarından oluşan 5 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirilmiş olup, hali hazırda olay yerinde incelemelerine devam etmektedirler. Adli soruşturma, 1 Cumhuriyet Başsavcıvekili ve 1 Cumhuriyet Savcısının koordinasyonunda tüm yönleriyle sürdürülmektedir.

Antalya'da teleferik faciası: 1 ölü, 7 yaralı! 25 kabindeki 184 kişi tahliye edilmeye çalışılıyor

Kaynak: AA