10 yılı aşkın bir süredir medyada yorumculuk ve yazarlık yapıyorum. Bugüne kadar tartışılan hakem kararlarının arkasında ufacık bir boşluk bulsam, hakem lehine pozitif yorumlar yapmaya çalıştım. Ancak 2 haftadan beri yapılan hataların savunulacak hiçbir tarafı yok. Dünya Kupası arası ve Antalya semineri hakemlere yaramamış anlaşılan. Yapılan hatalara bakarsak neden kaynaklandığını da anlamak mümkün değil. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un dediği gibi bunun arkasını araştırmak gerekiyor. Hata yapan hakemlere baktığımızda, skandal 8 Mart kararlarında elek üstünde kalanları görüyoruz. Bu kabul edilemez hataların arkasında ne var, kim var, kimler var acaba?

  • 8 Mart döneminin TFF yöneticileri mi?
  • O dönemin MHK mu?
  • Bahis mi?
  • Hakemler MHK’yi sabote mi etmek istiyor?
  • MHK mi, TFF yi sabote etmek istiyor?
  • Yoksa, ülkemizde futbol üzerinden kaos yaratmak isteyen hainlerin bir oyunu mu bu?

Devletimizin güvenlik güçleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı mutlaka bu işin arkasında bir şey varsa mutlaka ortaya çıkartacaktır.

KLASMANLARA DİKKAT!

4 yıldan beri yapılamayan klasman terfileri ve tenzilleri nedeniyle tıkanan hakemlik basamaklarını açmak için, Merkez Hakem Kurulu’nun klasman yapma kararını camia sevinçle karşıladı. Fakat bazı kişileri tarif eden talimat değişiklikleri, maç sayılarındaki adaletsizlikler ve doğal olarak terfi kursuna çağrılanlar ve çağrılmayanların arasındaki dengesizlikler camiayı ayağa kaldırdı. Bana bile, okuyucu geri dönüşleri tavan yaptı. Kısacası Türk hakemliğinin geleceği olan alt klasmanlarda büyük yangın var. Alt klasmanların terfi sınavında mülakatlar beşerli gruplar halinde, yasak savunma babında yapılmış. Üstelik bazı mülakatlarda MHK başkanı ve vekili görülememiş. Federasyon Başkanı Mehmet Büyükekşi kendisine ulaşan şikayetlere son derece hassas yaklaşıyor ve titizlikle inceletiyor. Peki ya başkana ulaşamayanlar ne olacak? Bu nedenle Sayın Büyükekşi’nin kendisine ulaşamayanları da göz önüne alarak, tüm klasmanlardaki tüm terfileri ve kursa çağırılmayanlarla çağırılanlar arasındaki farkları da en ince detayına kadar incelettirmesi, federasyonun adaleti adına büyük elzem. Aksi takdirde bugün yarın açıklanacak klasmanlar, Türk hakemliğinin yarını için bir kambur olarak uzun yıllar sıkıntı yaratacak.

GİZLENMİŞ SALDIRGANLAR

İletişim çağında sosyal medyanın faydaları tartışılmaz. Eskisi gibi hiçbir şey gizli kalmıyor. Gerçek adını kullanarak paylaşımda bulunanlar toplum adına faydalı işler yapıyorlar. Ancak takma isimle kimliğini gizleyip paylaşım yapanlar ise bilgi kirliliğine sebep oluyor. Ben de birçok yazar ve yorumcu da imza kullanarak MHK’yi acımasızca eleştiriyoruz. Ama kimliğini gizleyenler, MHK’ya, tabiri caizse bel altı vuran paylaşımlar dahi yapabiliyorlar. Bu kişilerin hakem ya da gözlemci olduğu muhakkak. Yeni sosyal medya yasasına göre bunları ortaya çıkarmak son derece kolay. Federasyon hukukçularının konu ile ilgili derhal hukuksal tedbir alması ve aldırtması gerekli. Hem de bir an önce...