Geçtiğimiz yılın Aralık ayıydı.

Ankara’nın Keçiören ilçesinde 4. sınıf öğrencisi Tunahan okula giderken sahipsiz köpeklerin saldırısı sonucu ağır yaralanmıştı.

Yoğun bakımda tedavisi süren Tunahan’ın babası Halil Yılmaz, “Bir insanın canı bu kadar ucuz olmamalı. Evlat acısı bu. Benim çocuğum gitti, çocuğumun yaşama şansı yok. Ben gözlerimle gördüm. Benim çocuğumu yemişler abi. Bir hayvanın canı, insanın canından daha mı önemli” sözleriyle feryat etmişti.

***

Çok şükür ki Tunahan 3 aylık zorlu bir tedavi sürecinin ardından hayata tutundu.

Fakat onun kadar şanslı olmayanlar da vardı.

Mesela 10 yaşındaki Mahra…

Antalya’da Mart 2022’de başıboş köpeklerin kovalaması sonucu kamyonun altında kalan Mahra, tedavi gördüğü hastanede 23 gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti.

***

Bu ve benzeri her hadiselerden sonra başıboş köpek sorunu ülke gündeminde tartışma konusu oldu.

Mahra’nın yaşamını yitirdiği olaydan Tunahan’ın yaralandığı güne kadar 40’i çocuk, 52’si yetişkin olmak üzere 92 vatandaşımızın hayatını kaybettiği belirtilerek konuya dikkat çekilmek istendi.

Hükümet ve belediyeler bu soruna ne gibi bir çözüm üretebilir sorusuna kafa yorulurken her defasında bir anda gündem değişti.

Sokak hayvanlarının yaşam hakkını savunduğunu iddia edenler tarafından hadisenin başıboş köpek sorunu değil, başıboş çocuk olduğu bile ileri sürüldü.

***

O günlerde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz başkanlığında üç bakanlığın ortak bir çalışma yürütüldüğü, dünyadaki örneklerin incelenerek konuya ilişkin bir taslağın hazırlandığı, yerel seçimlerin ardından gerekli düzenlemelerin yapılarak uygulamanın hayata geçirileceği duyurulmuştu.

Geçen hafta da sokak hayvanlarıyla ilgili düzenlemede sona gelindiği ve teklifin en yakın zamanda meclise sunulacağı açıklandı.

O gün bugündür başıboş köpekler meselesi gündemimizi tekrar işgal eder oldu.

***

Bir grup, sonuçları ne olursa olsun başıboş köpeklerin sokaklarda özgürce dolaşması gerektiğini savunuyor.

Bu grubun karşısında yer alan ezici çoğunluk ise köpeklerin toplatılmasını istiyor.

Başıboş köpek sorunu gün geçtikçe insanlar arasında kutuplaşmaya neden oluyor.

Soruna nihai çözümü bir an evvel getirmek çocukların sokaklarda güven içinde yürümesini sağlamanın yanı sıra toplumsal kutuplaşmaya malzeme vermemek adına da büyük önem arz ediyor.