Bilge Kağan kimdir, ne zaman yaşadı? Göktürk hükümdarı Bilge Kağan'ın hayatı ve biyografisi nasıl?

Göktürklerin hükümdarı Bilge Kağan hayat hikayesi ve biyografisi vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Türk dünyasına damga duran Bilge Kağan'ın, Göktürk Devlet'inin kurucusu İlteriş Kutlug Kağan'ın oğlu olduğu biliniyor. Bilge Kağan'ın ne zaman yaşadığı da araştırılıyor.

Google Haberlere Abone ol
Bilge Kağan kimdir, ne zaman yaşadı? Göktürk hükümdarı Bilge Kağan'ın hayatı ve biyografisi nasıl?
22.07.2021 23:08

Ülkü Ocakları, Türk büyüklerinin hayat hikayelerini animasyon filmleri ile gençlere aktarıyor. Yapılan paylaşımlar sonrasınsa Bilge Kağan ismi sosyal medyada gündem oldu. Bu bağlamda araştırma yapanlar,  Göktürk hükümdarı Bilge Kağan'ın hayatı ve biyografisini sorguluyor.

BİLGE KAĞAN KİMDİR, NE ZAMAN YAŞADI?

Büyük Türk hükümdarı Bilge Kağan, 683 ya da 684 yılında doğdu. Babası Göktürk Devleti'ni yeniden kuran İlteriş Kutlug Kağan, annesi İlbilge Hatun'dur. 8 yaşında babasını kaybeden Bilge Kağan, 24 yıl boyunca Göktürk Devleti kağanlığı yapan amcası Kapağan Kağan tarafından büyütüldü. Amcası öldüğünde yerine geçen oğlu İnal'ı devirerek 32 yaşında 716 yılında Göktürk Devleti'nin başına geçti. Bilge Kağan'ın ilk işi ordunun başına 31 yaşındaki kardeşi Kül Tegin'i, vezirliğe de Tonyukuk'u getirmek oldu.

GÖKTÜRK DEVLETİ'NİN TOPRAKLARINI GENİŞLETTİ

Bilge Kağan'ın en büyük hedefi Türkleri yerleşik hayat geçirmekti.Bilge Kağan döneminde Göktürk Devleti'nin sınırları Çin'in Şan-Tung ovasından, İç Asya'da Karaşar bölgesine, kuzeyde Bayırku sahasından Ani Irmağı havalisi ve Batı Demir Kapı'ya (Ceyhun Irmağı'nın yakınında Semerkand-Belh yolu üzerinde) kadar ulaştı. Tonyukuk, Bilge Kağan'a vezirlik yapmanın yanı sıra, ona kızını vererek kayınpederi de oldu.

BAKAN'I TARAFINDAN ZEHİRLENDİ

Önce veziri Tonyukuk'u sonra kardeşi Kül Tegin'i kaybeden Bilge Kağan'ı, Çinlilerle işbirliği yapan bakanı Buyrak Cor (Buyrukçur) zehirledi. Yatağında hasta yatarken, kendisini zehirleten bakan ve yardımcısını öldürten Bilge Kağan, 25 Kasım 734'de hayatını kaybetti. Cenazesi 22 Haziran 735 tarihinde defnedildi.

Orhun Yazıtları, Göktürk Yazıtları ya da Köktürk Yazıtları olarak bilinen Türklerin bilinen ilk alfabesi Orhun alfabesi ile Göktürkler tarafından yazılan yapıtlardır. Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarını Yolluğ Tigin yazmıştır. Bilge Kağan ve Kül Tigin yazıtlarını Yolluğ Tigin yazmıştır. Yolluğ Tigin aynı zamanda Bilge Kağan'ın yeğenidir. Yazıtlarda bu abidelerin sonsuzluğa kadar kalması temennisi ile "Bengü Taşlar" denmiştir. Yazıtlar, 1889 yılında Moğolistan'da Orhun Vadisi'nde bulunmuşlardır. Bu yazıtlar II. Göktürk Kağanlığı'na aittir. Yazılış tarihleri MS. 8. yüzyılın başlarına dayanmaktadır. Yazıtlardan Kül Tigin Yazıtı 732 yılında, Bilge Kağan Yazıtı 735 yılında yazılmışlardır.

Yorumlar