CHP’li belediye başkanlarının adı bir bir Cumhurbaşkanlığı için geçti.

Örneğin Ekrem İmamoğlu…

Henüz İBB Başkanı bile seçilmemişti, İngiliz BBC’de katıldığı bir programda “Türkiye’nin bir sonraki Cumhurbaşkanı siz misiniz” diye sordular, “God knows” yani “Allah bilir” dedi, daha sonra İBB Başkanı seçildi ama aklı hep Cumhurbaşkanlığındaydı, adaylığını düşünmekten vakit bulup İstanbul’a bir çivi çakamadı.

***

Mansur Yavaş’ın da Ekrem İmamoğlu’ndan eksik kalır bir yanı olmadı.

Adının geçtiği anketler, “Cumhurbaşkanı adayı olursa kesin kazanıyor” yorumları onu da raydan çıkardı.

Seçilirkenki “Ankara’ya hizmet için varız” sözleri adım adım yerini Cumhurbaşkanlığı adaylığına selektör atan “6’lı masanın kararına uyacağız” cümlelerine bıraktı, o gün bugündür adaylığını düşünmekten vakit bulup Ankara’ya bir hizmet sunamadı.

***

CHP’li belediye başkanları arasında adı bir tek adaylık için geçenler yoktu, bir de adı geçsin uğraşında olanlar vardı.

Mesela bir ara CHP’li Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan hem Kılıçdaroğlu hem İmamoğlu hem de Yavaş’a gözdağı verircesine “Aday olabilirim” çıkışında bulundu.

Yaptığı ilk hatada partisinden ihraç edildi, yıldızı parlamadan söndü.

***

CHP’li belediye başkanlarının Cumhurbaşkanı adaylığı kervanının en son katılımcısı Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş oldu.

“Geçmişim hem sahada hem de bürokraside çok parlak, ben de diğer arkadaşlarım gibi yarışta olmak istiyorum” dedi.

Hiç kimsenin 6’lı masanın aday tartışmalarına onun ismini dâhil etmemesinden anladık ki geçmişte bizzat kendisinin ifade ettiği “Uluslararası karar vericilerin işaret edeceği biri aday olacak” sözlerinin muhatabı o değildi.

***

Cumhurbaşkanlığı hülyasına kapıldıklarından beri CHP’li belediye başkanlarından hiçbiri hizmetleriyle anılmadı, Cumhurbaşkanlığına aday olmak için kabaran iştahları onları iş göremez hale getirdi.

Bu durumun bir kazananı ve bir kaybedeni vardı.

Her biri farklı CHP’li belediye başkanının kazandığını iddia eden anket firmaları ile özellikle İmamoğlu ve Yavaş’ın adaylığına yeşil ışık yakan İP’liler CHP’li belediyelerden aldıkları ihalelerle güzel paralar kazandı, belediyecilikte dip nasıl yaşanır gören milletimiz kaybeden taraf oldu…