Süper Lig’de 1 maç dışında ilk yarı tamamlandı. Ne zaman devre arası olacak konusuna, Dünya Kupası boşluğu nedeniyle bir türlü konsantre olamadık. Sanki 14. haftada devre arası oldu. Ama bir gerçek var ki, 19 haftada en çok konuşulan, yine hakemler oldu. 3 hakem kurban verildi. Bunlardan ikisi, hakemlikteki geleceğimiz olarak tespit edilip, FIFA yapılmıştı. Daha kokartları gelmeden uzun süre dinlenme cezası aldılar. VAR’ın en tecrübeli ve gözde ismi ise bir maçla darağacına gitti. Bakalım Sabri Çelik, ikinci yarıda koltuk uğruna başka kimlerin kellesini verecek.

YAPAY ZEKA FALSOLARI

Sezon başından bu yana hakem atamalarının kahramanı olan yapay zekanın, sadece maç sayısı adaletini sağlama konusunda başarılı olduğunu gördük. Ama yapay zeka bazen öyle falsolar verdi ki, zannedersiniz ülke futbolumuzu sabote etmek istiyor. Makinenin böyle bir duygusu olamayacağına göre algoritmaya girilen verileri sorgulamak gerek. Algoritmanın yaptığı atamaların sakıncalarını göremeyen, ya da görmesine rağmen müdahale etmeyen MHK’nin ne anlamı var? Burada inisiyatif kullanılamıyor ise MHK’ye ne gerek var. Hakem İşleri Müdürlüğü’nün personeli bu işi daha iyi yapar.

GÖZLEMCİLERİN ESİRİYİZ

Bir hakem bir maçta ciddi hatalar yapıyor. Algoritma 3 gün sonra bir maça daha atıyor. Sorduğumuzda gözlemci notu iyi deniyor. Her maçın en az 12 kamera ile izlendiği, 9 Süper Lig ve TFF 1. Lig maçlarında gözlemci notuna ne gerek var. Görüntüler ortada. Gerek yayıncı kuruluştaki, gerekse de çeşitli platformlarda ki hakem yorumcuları (Kendini güncellemeyenler hariç) en objektif değerlendirmeleri yapmaya çalışıyor. Hakem kamu vicdanında zaten notunu alıyor. Yanıltıcı gözlemci notu karşısında herhangi bir şey yapamayıp, kendini gözlemciye esir eden MHK’ye ne gerek var?

ATAMA SIKINTISI

Şu algoritma 19. haftada öyle atamalar yaptı ki, mantığını çözmek mümkün değil. Hayatında ilk kez Süper Lig’de maça çıkan yardımcı hakemler Fenerbahçe’nin ve Galatasaray’ın maçlarında bayrak salladı. Maçlarda hata olmaması, atamanın doğruluğunu ortaya koymaz. Eğer bir hata olsaydı, bunun hesabını veremezdi MHK. Gencecik çocuklar da, hatanın sendromunu uzun süre atlatamazdı. Merak edilen bir konuda maçların zorluk derecelerinin nasıl tespit edildiği? Kim tespit ediyor? Adana Demirspor-Ankaragücü, Kasımpaşa-Karagümrük, Galatasaray-Hatay, Gaziantep-Fenerbahçe maçları kolay maçlar mıydı? Bu da MHK’nın içinde yaşadığı ayrı bir sıkıntı.

ALGORITMA KUPAYI HAFIFE ALMIŞ

Ziraat Türkiye Kupası son 16 turu maçlarının hakemleri açıklandı. Takımların Avrupa kupalarına katılmaları açısından son derece önemli olan bu maçların hakemlerini görünce “Algoritma kupayı da hafife almış” demek geldi içimden. Maç yönetecek kardeşlerime “Allah hakem şansı versin”