Türkçe Düşün
İstanbul
AZ BULUTLU
24°
Adana
Adıyaman
Afyonkarahisar
Ağrı
Amasya
Ankara
Antalya
Artvin
Aydın
Balıkesir
Bilecik
Bingöl
Bitlis
Bolu
Burdur
Bursa
Çanakkale
Çankırı
Çorum
Denizli
Diyarbakır
Edirne
Elazığ
Erzincan
Erzurum
Eskişehir
Gaziantep
Giresun
Gümüşhane
Hakkari
Hatay
Isparta
Mersin
İstanbul
İzmir
Kars
Kastamonu
Kayseri
Kırklareli
Kırşehir
Kocaeli
Konya
Kütahya
Malatya
Manisa
Kahramanmaraş
Mardin
Muğla
Muş
Nevşehir
Niğde
Ordu
Rize
Sakarya
Samsun
Siirt
Sinop
Sivas
Tekirdağ
Tokat
Trabzon
Tunceli
Şanlıurfa
Uşak
Van
Yozgat
Zonguldak
Aksaray
Bayburt
Karaman
Kırıkkale
Batman
Şırnak
Bartın
Ardahan
Iğdır
Yalova
Karabük
Kilis
Osmaniye
Düzce
Türkgün Dünya Komşudan tehlikeli plan! Dibimizde kurulacak: Türkiye ve AB istemiyor

Komşudan tehlikeli plan! Dibimizde kurulacak: Türkiye ve AB istemiyor

Ermenistan'da Başbakan Nikol Paşinyan'ın kararıyla Metsamor Nükleer Enerji Santrali'ne yeni bir nükleer reaktör inşası imkanının araştırılması konusunda kurumlar arası bir çalışma grubu oluşturulacak. Türkiye de sınırlarına 16 kilometre mesafedeki Metsamor Nükleer Santrali'yle ilgili endişelerini uluslararası merciler yoluyla iletiyor. Nükleer santralin deprem kuşağında bulunması ve eski teknolojisi sebebiyle Avrupa Birliği de Ermenistan'dan santralin kapatılmasını talep ediyor.

2 Dakika
OKUNMA SÜRESİ
Komşudan tehlikeli plan! Dibimizde kurulacak: Türkiye ve AB istemiyor

Ermenistan hükümetinin internet sitesinde yayınlanan kararname uyarınca söz konusu çalışma grubu, mevcut nükleer santrale yeni bir nükleer güç ünitesinin inşası, küçük modüler reaktörler konuşlandırılmasının maksada uygunluğu ile gerekli teknolojilerin seçimi konusunda araştırma yapmak ve ileride atılacak adımları belirlemek amacıyla çalışma yürütecek. Çalışma grubu başkanı, Başbakanlık ofisine iki ayda bir faaliyetleri hakkında bilgi sunacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan'ın da dahil olduğu birçok ülkeye, Rusya ve Çin Halk Cumhuriyeti'ne olan enerji bağımlılığını azaltmaya yardım edebilecek, ABD teknolojisiyle üretilmiş küçük modüler nükleer reaktörler kurulması konusunda fizibilite çalışmalarının yapıldığını açıklamıştı.

Paşinyan, 24 Mayıs'ta yaptığı açıklamada Metsamor Nükleer Enerji Santrali'nin belli bir kullanım süresinin olduğunu ve nükleer enerji konusunda Rusya, ABD ve üçüncü ülkelerle görüşmeler yürütüldüğünü vurgulamıştı.

Türkiye sınırına yakın Metsamor Nükleer Enerji Santrali, ülke elektriğinin yaklaşık yüzde 40'ını üretiyor.

KOMŞUDAN TEHLİKELİ PLAN! DİBİMİZDE KURULACAK: TÜRKİYE VE AB KAPATILMASINI İSTİYOR

Türkiye sınırına 16 kilometre uzaklıkta bulunan ve inşasına 1970'de başlanan Metsamor Nükleer Enerji Santrali'nde, biri 1976'da diğeri 1980'de devreye alınan iki reaktör bulunuyor.

Her iki reaktör de Ermenistan'da yaşanan 1988 Spitak depreminden sonra 1989'da kapatılmış ancak yeni inşa edilen 2 numaralı reaktör, yenileştirme çalışmaları sonrasında 1995'te yeniden açılmıştı.

Kullanım ömrü 2005'te dolan ve eski teknoloji ürünü olan söz konusu reaktörün kullanım ömrü Ağustos 2021'de yapılan yenileme çalışmaları sonucunda 2026'ya uzatılmıştı.

TÜRKİYE VE AVRUPA BİRLİĞİ METSAMOR NÜKLEER ENERJİ SANTRALİ'NİN OLUŞTURDUĞU TEHLİKEDEN KAYGILI

Türkiye de sınırlarına 16 kilometre mesafedeki Metsamor Nükleer Santrali'yle ilgili endişelerini uluslararası merciler yoluyla iletiyor. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, eski Sovyetler Birliği döneminde inşa edilen bu eski santralin faaliyetlerinin durdurulması için Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna başvurmuştu.

Nükleer santralin deprem kuşağında bulunması ve eski teknolojisi sebebiyle Avrupa Birliği de Ermenistan'dan santralin kapatılmasını talep ediyor.

Kaynak: AA

Yorumlar
* Bu içerik ile ilgili yorum yok, ilk yorumu siz yazın, tartışalım *
Ahmet Nur Çebi: UEFA'ya başvurduk! ''Kendimiz için değil, herkes için istiyoruz''

Ahmet Nur Çebi: UEFA'ya başvurduk! ''Kendimiz için değil, herkes için istiyoruz''