İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Kurum, Atatürk Havalimanı'ndaki Terminal İstanbul Teknoloji ve Girişimcilik Merkezi Tanıtım Töreni'nde yaptığı konuşmada, bugün tarihi bir ana şahitlik edildiğini belirtti.

Aylardır İstanbul'un tüm ilçelerinde çalıştıklarını ifade eden Kurum, özellikle Teknopark'ları ve teknoloji üreten sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiklerini ve her gittikleri yerde gençlerin heyecanıyla karşılaştıklarını söyledi.

Kurum, Bakanlık yaptığı dönemde Teknopark'ta afetlerle ilgili yaptığı bir konuşması sırasında genç bir girişimcinin yanına gelerek kendi tasarımı olan robot köpeğiyle ilgili bilgiler verdiğini hatırlatarak, bugün alana gelirken de o köpekle karşılaştığını dile getirdi.

"KARARLIYIZ"

Murat Kurum, İstanbul'un dinamik teknoloji ve girişimcilik ağının acilen harekete geçmeyi beklediğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Biz kararlıyız ve 2030 yılına kadar İstanbul'umuzu dünyanın en gelişmiş ilk 20 girişimcilik şehrinden biri haline getireceğiz. Bu hedefin en büyük adımını da toplamda 400 bin metrekare büyüklüğe sahip olacak bu devasa alanda atıyoruz. 25 bin kişinin aynı anda çalışma imkanı bulacağı Terminal İstanbul'umuz milli teknoloji hamlesi vizyonumuzun temel taşıyıcılarından biri olacak. Terminal binamızı, eskiden uçakların yanaştığı körüklerin bulunduğu alanlarımızı, teknolojik ürünlerin sergilendiği birer salon ve avlu haline getireceğiz."

Kurum, Terminal İstanbul'un kentin yeni cazibe merkezi olacağını vurgulayarak, "Büyük düşüneceğiz. Her yıl binlerce yeni teknoloji girişimcisinin ve buradaki Turcorn'ların Türkiye'den doğmasını hayal edeceğiz ve bunu da gençlerimizle, kıymetli bilim insanlarımızla birlikte başaracağız." şeklinde konuştu.

Editör: Elif Bilir