Daily Mail gazetesinin haberine göre, bilim insanları, ormansızlaşma, iklim değişikliği ve tarım gibi faktörlerin Amazon'un önemli bir bölümünün kaybına yol açabileceğini öne sürdü.

Amazon Ormanları, dünyanın akciğerleri olarak bilinir ve biyolojik çeşitlilik açısından büyük bir öneme sahiptir. Ancak, ormansızlaşma süreci hızlanıyor ve bu da habitat kaybı, türlerin yok olması ve iklim değişikliği gibi çeşitli olumsuz etkilere yol açıyor.

2050'ye kadar Amazon'un yarıya yakınının yok olma riski, sadece bölgedeki ekosistemi etkilemekle kalmayacak, aynı zamanda küresel iklim sistemini ve insanların yaşamını da ciddi şekilde etkileyecek.

KURAK ALANA DÖNÜŞECEK

Amazonlar'ın yüzde 38'inin ağaçların kesilmesi, yangınlar ve aşırı kuraklık nedeniyle bozulduğunu belirten bilim insanları, 2050'ye kadar yağmur ormanlarının yüzde 10 ila 47'sinin tahrip olabileceğini düşünüyor.

Nem seviyeleri bu şekilde düşmeye devam ederse, Amazonların kurak bir alana dönüşeceği tahmin ediliyor.

Ekosisteminin büyük bölümü yağışlara bağlı olan Amazon Ormanları, dünyadaki oksijenin büyük bir kısmını ürettiği için "Dünyanın akciğeri" olarak tanımlanıyor.

Araştırmanın detayları "Nature" dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA