Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okullarda yaşanan şiddet olaylarına karşı tedbirler almak için yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Son olarak İstanbul'da bir okul müdürünün öğrenci tarafından öldürülmesi, bu konuda harekete geçilmesini hızlandırdı.

ŞİDDETE KARŞI 4 MADDE

NTV'nin haberine göre, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda yer alacak yeni düzenlemelerde, şiddete karşı 4 madde öngörülüyor. Bakanlık bürokratları, taslağın son şeklini vermek için çalışmalarını tamamladı. Taslağın bu hafta yapılacak toplantıda ele alınması bekleniyor.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, taslakta öğretmenlere karşı işlenen suçlarda cezaların artırılmasını öngören bir madde olduğunu açıklamıştı. Özellikle okullarda yönetici, öğretmen ve diğer personele yönelik suçlarda cezaların yarı oranda artırılması planlanıyor.

Ayrıca, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin de şiddete maruz kaldıklarında kamu görevlisi olarak değerlendirilmesi teklif ediliyor.

Bakan Tekin, eğitim sendikaları temsilcileriyle yaptığı görüşmede, şiddetle mücadele konusunda kararlı olduklarını ve atılacak adımları paylaştı.

Kaynak: Haber Merkezi