Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son raporlarına göre, Türkiye'nin kuzey, iç ve doğu bölgelerinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava bekleniyor. Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Sinop ve Tokat çevrelerinde aralıklı yağışlar görülecek. Yağışların çoğunlukla yağmur ve sağanak şeklinde olması beklenirken, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar yağışı bekleniyor. Özellikle Trabzon, Bayburt ve Kars çevrelerinde yağışların kuvvetli, Rize, Artvin ve Ardahan çevrelerinde ise çok kuvvetli ve şiddetli olması öngörülüyor.

Hava sıcaklıklarında iç ve doğu kesimlerde artış beklenirken, diğer bölgelerde önemli bir değişiklik öngörülmüyor. Sıcaklıklar mevsim normalleri üzerinde seyredecek. Rüzgarın genellikle batı ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi beklenirken, Doğu Karadeniz kıyılarında batı ve kuzeybatı, Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu'nun doğusunda ise kuvvetli ve yer yer fırtına şeklinde olması bekleniyor.

3 İLDE EĞİTİME KAR ARASI

Öte yandan, Ardahan'ın Posof ilçesinde etkili olan kar yağışı nedeniyle birçok köy yolu ulaşıma kapandı ve okullar 1 gün tatil edildi. Engelli ve hamile kamu personeli de izinli sayılacak. 

Benzer şekilde, Van'ın Özalp, Saray ve Muradiye ilçelerinde de kar yağışı ve tipi nedeniyle okulların bir günlüğüne tatil edildiği açıklandı. 

Artvin'in Ardanuç ve Şavşat ilçelerinde de yoğun kar yağışı nedeniyle eğitim ve öğretime bir gün ara verildi. Bu ilçelerde kamu kurumlarında görev yapan engelli ve hamile personelin de aynı gün idari izinli sayılacağı kaydedildi.

Editör: Ferhat Erdemir